Równonoc wiosenna, budząca się do życia przyroda oraz czas świąt wielkanocnych upamiętniających (nad)ludzką mękę zwieńczoną zmartwychwstaniem to dobry czas na refleksję nad własnym rozwojem, życiem i śmiercią oraz światem warunkującym sposób, w jaki żyjemy i umieramy. W jaki sposób współcześnie może wyglądać ludzkie zmartwychwstanie?
Śmierć jest zdzieraniem wszystkiego, co nie jest Tobą. Sekret życia tkwi w tym, żeby umrzeć zanim umrzesz.
Eckhart Tolle
Według Eckharta Tolle misją, najważniejszym zadaniem człowieka jest śmierć przed fizyczną śmiercią – śmierć tożsamości opartej o ego, fałszywe przekonania i uwarunkowania oraz wykreowaną przez środowisko osobowość. Zmartwychwstanie można rozumieć jako przebudzenie – zrzucenie z siebie nałożonych przez społeczeństwo szat powinności i cudzych oczekiwań oraz rozpoczęcie życia polegającego na realizacji esencji Twojej istoty – ekspresji Twojego istnienia.
Jeśli zachowujesz się w sposób, w jaki zostałeś uwarunkowany, funkcjonujesz jak maszyna; człowiek się jeszcze nie narodził.
OSHO
Otóż nie musisz żyć na autopilocie i być tylko wypadkową swojej rodziny, ustroju społecznego, miejsca i czasów, w których zdecydowałeś się przyjść na świat. Twoje istnienie jest ponadczasowe, Twoim domem jest Planeta Ziemia, a Twoja misja do spełnienia w tym świecie prawdopodobnie jest ważniejsza niż wydawać mogłoby się Tobie i Twojemu otoczeniu – nie pojawiłeś się tu po to, aby być trybikiem w cudzej maszynie. Poszukiwanie własnej indywidualnej drogi może przynieść ogromne pozytywne zmiany w Twoim życiu i zdrowiu.
Sądzisz, że jesteś wolny, a prawdopodobnie nie ma takiego gestu, myśli, emocji, postawy, poglądu, który by nie był zapożyczony od kogoś innego. (…) Jesteś ogromnie pewien rozmaitych rzeczy i sądzisz, że to Ty jesteś tym, który jest ich tak pewien. Ale czy jest tak naprawdę? Będziesz musiał być bardzo świadom wszystkiego, by zrozumieć, że być może to, co Ty nazywasz „ja”, jest prostym konglomeratem doświadczeń, uwarunkowań i programowania.
Anthony de Mello
Jak urodzić się na nowo?
1. Praktykuj uważność
Codzienna praktyka i medytacja pomoże Ci zwiększać świadomość swoich myśli i emocji oraz da Ci doskonałe narzędzie do zanurzania się w wiecznym „tu i teraz”. Poświęć codziennie kilka minut na świadomy oddech i obserwację swoich przemijających myśli – one nie są Tobą, podobnie jak liście płynące po powierzchni wody nie są strumieniem rzeki.
2. Kwestionuj swoje myśli i przekonania
Czy ta myśl jest potwierdzona faktami, czy z jakiegoś powodu nauczyłam się jej wiele lat temu, aby codziennie ją sobie zapętlać? Prowadź uważną samoobserwację, pisz dziennik i stopniowo oduczaj się automatycznych reakcji, które Ci wgrano.
Jeśli dziecko zacznie odrobine wątpić, w tym wątpieniu umrze. ale jednak przychodzi dzień, kiedy trzeba przyswoić sobie wątpienie, nauczyć się go. Każda rzecz ma swój czas. (…) Warunkowanie jest morderstwem. Umysł napchany jest pewnymi ideami i nie wolno Ci odpowiadać; wolno Ci tylko reagować. (…) Stare musi niewątpliwie zniknąć – ale stare jest w Tobie, nie na zewnątrz.
OSHO
3. Poszerzaj swoją perspektywę
Przestań identyfikować się ze swoją racją i swoimi poglądami – są one wynikiem tylko tego, w jakim środowisku przebywałeś, a nie tego, kim naprawdę jesteś. Otwórz serce i uważnie, bez oceny, słuchaj racji innych osób, wywodzących się z innego środowiska. Prawdopodobnie dowiesz się czegoś zupełnie nowego i będziesz o krok bliżej od prawdy i jedności ze wszystkim, co jest.
Czy słuchasz jedynie po to, by potwierdzić swe dotychczasowe przekonania? A może słuchasz, by odkryć coś nowego?
Anthony de Mello
4. Przypomnij sobie, co Cię ekscytuje
Nie jest tak, że każdą osobę ekscytują dokładnie te same rzeczy – zestaw ekscytujących tematów jest unikatowy dla każdego i stanowi wskazówkę, w jakim kierunku warto się rozwijać. Idź za tym, co daje Ci radość, satysfakcję i poczucie spełnienia, a z pewnością w odpowiednim czasie odnajdziesz swoją ścieżkę.
Gdy postępujesz zgodnie ze swoim potencjałem, zawsze stajesz się najlepszy. Gdy odchodzisz od swojego potencjału, pozostajesz przeciętny. Cale społeczeństwo składa się z ludzi przeciętnych z tej prostej przyczyny, że nikt nie jest tym, czym miał być – jest czymś innym. Co by nie robił, nie może być najlepszy i nie może czuć spełnienia; nie może się cieszyć.
OSHO
5. Przypomnij sobie, kim zawsze chciałeś być
Może chciałeś być beztroską, radosną osobą wolną od lęku i umysłowych ograniczeń, wolną do bycia autentycznym sobą? Nie dziwi mnie to, ponieważ jest to stan optymalny dla każdego człowieka przez większość życia, o ile właśnie nie goni Cię drapieżnik. Choć masz jedno imię i jeden PESEL, nie musisz cały czas być tą samą osobą. Rozwijaj się, ewoluuj, ucz się być tym, kim chciałbyś być.
Jestem czymś innym i czymś więcej niż moje ciało. Można by powiedzieć, że ciało jest częścią „ja”, ale jest to podlegająca zmianie część „ja”. Jest w ciągłym ruchu, podlega nieustannej zmianie. Nazywamy je zawsze tak samo, ale ono się zmienia. Podobnie mamy jedną nazwę dla wodospadu Niagara, ale wodospad ten tworzony jest przez wodę, która za każdym razem jest inna. Używamy tej samej nazwy dla ciągle zmieniającej się rzeczywistości.
Anthony de Mello
6. Programuj na nowo umysł i ciało
W Twoim ciele codziennie umiera 220 miliardów komórek i codziennie powstaje podobna ich ilość. Każdego dnia masz okazję bycia zupełnie inną osobą niż byłeś wczoraj, dbaj więc o budulec swojego ciała i umysłu, odżywiając się odżywczą żywnością i karmiąc swój umysł wszystkim, co najlepsze. Tworząc nowe ciało i umysł, możesz stworzyć nową osobowość, odpowiadającą temu, kim naprawdę jesteś.
7. Dbaj o swoje zasoby energetyczne
Twoja życiowa energia jest towarem ekskluzywnym, więc dziel się nią ze światem z rozwagą. Nie rozpraszaj się przesadnie światem zewnętrznym – powiadomieniami, telefonami i innymi jego żądaniami. Upraszczaj rzeczy, ograniczaj liczbę przedmiotów, które wymagają Twojej uwagi oraz osób w Twoim otoczeniu, które karmią się Twoimi zasobami, niewiele oferując w zamian. Szanuj swoją energię, bo to wszystko, co tak naprawdę masz i czym dysponujesz.
Czy jesteś już w procesie zmartwychwstawania? 🙂
Źródła:
- Lynch Ben, „Jak naprawić swoje geny w cztery tygodnie”
- de Mello Anthony, „Przebudzenie”
- Osho, „Wolność. Odwaga bycia sobą”
- Tolle Eckhart, „Potęga teraźniejszości”