Coachella
  • Strona główna
  • Zdrowie
  • Rozmowy
  • O mnie
  • Sklep
Zdrowie

Co to jest narcyzm?

Katarzyna Kozak-Piskorska
25/03/2021
8 minut(y)

W realiach agresywnej autopromocji w mediach społecznościowych, konsumpcjonizmu rozbuchanego conajmniej jak nasze ego oraz systemu wartości rodem z korporacji, większość z nas uwarunkowana została do balansowania na szerokim spektrum narcyzmu, rozumianego jako budowanie zewnętrznej fasady lepszości przysłaniającej ocean poczucia braku wartości i niedoskonałości.

Są jednak osoby, u których zdiagnozować można by osobowość typowo narcystyczną. Jest to zaburzenie osobowości polegające na głębokim przekonaniu o swojej wyższości nad większością ludzi, łatwości wykorzystywania ludzi do realizacji własnych celów oraz oczekiwaniu, że wszyscy wokół będą postępować zgodnie z wolą narcyza. Osoby te cechuje totalne zaabsorbowanie własną osobą, limitowane zasoby empatii przy jednoczesnej potrzebie ciągłego uznania z zewnątrz.

Narcyzi chętnie opowiadają niesamowite historie na temat swój i swojego barwnego życia, znajomości z wpływowymi ludźmi oraz chętnie osiągają spektakularne sukcesy zawodowe potwierdzające ich wartość w oczach własnych i cudzych. Wciąż upewniają się, czy ich triumfy i zwycięstwa zostały dostrzeżone, szukają poklasku dla swoich działań. Narcyzi nie są mistrzami tolerancji – drażni i niepokoi ich wszystko, co nie jest zgodne z ich własnym światopoglądem i przekonaniami. Rzadko i z trudem przyjmują do wiadomości, że ktoś może mieć inny punkt widzenia i prawo do własnej opinii.

Narcyzi nie są też mistrzami przyjmowania krytyki. Tak jak wszystko, co dobre i słuszne, wynika w ich przekonaniu – z nich samych, tak wszystko, co trudne wynika zawsze ze świata zewnętrznego. Osoba z narcystycznym zaburzeniem osobowości ma problem z przyznaniem się do błędu i wzięciem odpowiedzialności za swoje zachowanie, przerzucając ją na wszystkich wokół siebie. Zamiast poddać się – niezbędnej dla rozwoju – autorefleksji, rozwścieczony narcyz zawsze znajdzie winnego, żeby zrzucić z siebie ciężar poczucia winy. Jego życiową rolą jest rola ofiary – ofiary niesprawiedliwych, podłych i nikczemnych ludzi, którzy są w okół tylko po to, aby go krzywdzić.


Lista narcystycznych narzędzi przemocy:

1. Kontrola (umysłu)

Narcyz musi mieć wszystko pod kontrolą – chce wiedzieć dosłownie wszystko o Tobie i Twoim życiu – gdzie, z kim i po co w ogóle. Im bardziej jesteś od niego zależna – finansowo czy emocjonalnie – tym lepiej dla narcyza, tym większą władzę czuje nad Tobą i tym bardziej jest w swoich i Twoich oczach wszechpotężny.

2. Tresura

Zdaniem narcyza Twoje istnienie ma rację bytu wówczas, kiedy postępujesz zgodnie z jego oczekiwaniami. Im dłużej przebywasz pod jego wpływem, tym mocniej możesz identyfikować się z psem Pawłowa – jesteś hojnie wynagradzany za ‚dobre’ sprawowanie oraz dotkliwie karany za ‚złe’. Uczysz się sczytywać emocje z ludzkich twarzy i oczu szybciej niż oni sami, żeby móc w porę zapobiec narcystycznej katastrofie. Uczysz się też, że nie masz prawa być w niczym lepszy od narcyza – jeśli osiągniesz sukces, możesz spodziewać się cichych dni. Ale za to dzięki Twojemu sukcesowi, narcyz osiągnie podobnych sukcesów pięć, aby udowodnić sobie i światu swoją miażdżącą przewagę nad Tobą.

3. Silent treatment

Jedną z form wymierzania kary jest tzw. silent treatment, czyli pasywno-agresywne „ciche dni”, które symbolizują godziny, dni lub tygodnie odmawiania kontaktu z ofiarą i udawania, że jej nie ma. Jest to forma kontroli, manipulacji i warunkowania zachowania drugiego człowieka. Dla dziecka jest to jedna z najbardziej okrutnych i dotkliwych form przemocy, ugruntowująca w nim narastające poczucie odrzucenia, beznadziei i bycia niegodnym bezwarunkowej miłości.

4. Zawstydzanie

Narcyz zawsze znajdzie jakiś sposób, aby – niby przypadkiem – zawstydzić Cię w towarzystwie. Zupełnie niechcący opowie Twoją intymną historię, którą raczej nie chciałbyś się dzielić przy świątecznym stole, wyciągnie jakąś anegdotkę, którą lubi umniejszać Cię i ośmieszać lub powie coś, na co nawet nie wiesz, jak można zareagować. Oj tam, oj tam, co Ty jesteś taka przewrażliwiona na swoim punkcie, poczucia humoru nie masz? (to się w psychologii nazywa „projekcja”).

5. Gaslighting

Gaslighting jest prawdopodobnie jedną z najbardziej okrutnych i wyrafinowanych taktyk manipulacyjnych, która skutecznie podważa zaufanie do własnej percepcji rzeczywistości i generuje potężny dysonans poznawczy. „Ja tego nie powiedziałam”, “przesadzasz, jesteś przewrażliwiony”, „wydaje Ci się”, „strach cokolwiek powiedzieć”, „nie znasz się na żartach” – są to książkowe formy manipulacji, których skutków na Twoje życie nie powinnaś bagatelizować.

Manipulację typu gaslighing można rozpoznać dzięki kilku sygnałom ostrzegawczym. Są to: częste powątpiewanie w swoje własne sądy, tworzenie listy kontrolnej (czy na pewno zrobiłem wszystko, by nie narazić się na brak aprobaty?), przygotowywanie się na konfrontację, zastanawianie się czy warto poruszać jakiś temat z obawy przed konsekwencjami, łapanie się na przybieraniu postawy przepraszającej, by nie sprowokować manipulatora, niewinne kłamstwa, by uniknąć niezadowolenia po drugiej  stronie, zastąpienie swobody i luzu powątpiewaniem w siebie.

Jarosław Gibas
Film “Gaslight”, 1944

6. Oszczerstwa (ang. smear campaign)

Jeśli narcyz przestaje mieć możliwość kontrolowania Ciebie, zaczyna chcieć kontrolować sposób, w jaki postrzegają Cię inni. Zaczyna odgrywać swoją sprawdzoną rolę męczennika, rozpowiadać wszem i wobec o Twojej niestabilności emocjonalnej i o tym, jak strasznie go krzywdzisz (znowu projekcja). Będzie próbował prowokować Cię do kontaktu, rozmawiając o Tobie z rodziną i wspólnymi znajomymi oraz strzelając na oślep we wszystkie Twoje niegdyś słabe punkty.

7. Hoovering

Jesteś pożywką dla narcyza, więc będzie stosował wszelkiego rodzaju manipulacje, aby Cię odzyskać i z powrotem wciągnąć w przemocową relację. Nie uszanuje stawianych przez Ciebie granic i za wszelką cenę będzie próbował sprowokować Cię do odgrywania dawnej roli – jednego dnia mogą być to słodkie pochlebstwa i obietnice, a następnego – obwinianie, szantaż emocjonalny i krzywdzące oskarżenia.


Jak ewakuować się z przemocowej relacji?

1. Świadomość

Jeśli coś zaczyna Ci nie pasować, zbieraj jak najwięcej informacji – obserwuj zachowania sprawcy, edukuj się o przemocy narcystycznej, jej mechanizmach psychologicznych oraz o spustoszeniu, jakie sieje w Twoim mózgu i całym układzie nerwowym. Zacznij jak najszybciej się chronić.

Projekt #10na10: Kaśka ‘Coachella’ Kozak-Piskorska

2. Akceptacja

Porzuć swoje złudzenia oraz narrację narcyza o waszej wspaniałej głębokiej relacji. To był tylko sen, piękne kłamstwo. Zaakceptuj fakt, że przez wiele lat pozwalałeś komuś być swoim katem, nawet jeśli robiłeś to nieświadomie. Weź odpowiedzialność za siebie i swoje zdrowie – czas skonfrontować się z faktami i stanąć oko w oko ze złożonym zespołem stresu pourazowego (C-PTSD), którego prawdopodobnie nabawiłeś się w relacji z narcyzem. Zaakceptuj fakt, że w żaden sposób nie możesz narcyza zmienić, a odpowiedzialny jesteś w tej sytuacji tylko za siebie.

3. Ewakuacja

Namierz najbliższe wyjście ewakuacyjne i ułóż plan ucieczki ze złotej, jakże bogato zdobionej, klatki. Strategicznie przecinaj wszystkie sznurki i łańcuchy łączące Cię z narcyzem. Uniezależnij się finansowo, fizycznie i w końcu emocjonalnie. Kiedy wszystko już będziesz mieć przygotowane, po prostu odejdź. Nie masz obowiązku nic tłumaczyć sprawcy przemocy emocjonalnej, ani tym bardziej nic z nim wspólnie ustalać. Narcyz zrobi bowiem wszystko, aby Twój plan się nie powiódł.

4. Granice

Postaw granice bez cienia poczucia winy i w zgodzie ze swoimi potrzebami. Masz pełne prawo zupełnie zerwać kontakt lub ograniczyć go do niezbędnego minimum. Po prostu zacznij żyć swoim własnym życiem i swoimi planami, otoczona wspierającymi Cię ludźmi. Psychoterapeuci podkreślają, że żeby skutecznie goić swoje rany, nie można przebywać w tym samym środowisku, w którym one powstały oraz że ciągła ekspozycja na przemoc uniemożliwia regenerację układu nerwowego, której tak bardzo teraz potrzebujesz. Wszystkie powody, dla których miałbyś zostać w tej relacji prawdopodobnie należą do narracji narcyza, która szczęśliwie nie jest już Twoją narracją.

5. Odbudowa

Po latach tresury, manipulacji i prania mózgu (życie pod jednym dachem z narcyzem porównywane jest przez psychologów do życia w sekcie) masz pełne prawo nie wiedzieć, kim tak naprawdę jesteś. Daj sobie potrzebny czas i bezpieczną przestrzeń na zapoznanie się ze sobą, swoimi potrzebami i pragnieniami. Okazuj sobie troskę i karm wszystkie wewnętrzne głosy, które chronią Cię, wspierają i odżywiają. Dbaj o swój mózg i układ nerwowy, które przez dłuższy czas narażone były na ciągłe zniszczenia. Wysypiaj się, odżywiaj i spaceruj po lesie. Skorzystaj ze wsparcia terapeuty oraz życzliwych Ci ludzi, programuj swój mózg na nowo.

Jak się kochać?

6. Rozkwit

Wychodzenie z przemocowej relacji dzieli się na trzy etapy: ofiara (victim), ocaleniec (survivor) oraz rozkwit (thriver). Osoby na etapie ocaleńca widzą już, że mają wybór, zaczynają przejmować kontrolę nad swoim życiem i integrować swoją traumę, choć wciąż łatwo je zretraumatyzować. Osoby w fazie rozkwitu doceniają swoje trudne doświadczenia i procesy, odnajdują nowe poczucie wewnętrznej siły, wybaczenie oraz umiejętność czerpania przyjemności ze “zwykłego” dobrego życia.

7. Samoobserwacja

Pamiętaj, że narcyz i modelowane przez niego zachowania pozostają w Tobie. Obserwuj u siebie narcystyczne schematy i programy oraz pracuj nad nimi, bo przecież wiesz już doskonale, kim nie chciałbyś się stać. Naszym zadaniem jest burzenie fasady lepszości, rozwijanie w sobie gotowości bycia zupełnie nikim w cudzych oczach oraz zanurzenie się w nieograniczonym oceanie wszystkiego, co wybieramy dostrzegać w świecie.


Źródła:

  • 20 Diversion Tactics Highly Manipulative Narcissists, Sociopaths And Psychopaths Use To Silence You | Thought Catalog
  • 8 Signs of Narcissistic Rage | Psychology Today
  • 8 Ways Narcissists Are Like Cult Leaders – Kim Saeed: Narcissistic Abuse Recovery
  • If You’re in Love with a Narcissist, You’re in a Cult | Fairy Tale Shadows
  • 9 Tips, Tools, and Strategies for Narcissistic Abuse Recovery
  • Gaslighting. Najokrutniejsza i najbardziej wyrafinowana forma przemocy – Focus.pl

Pomocne kanały YouTube:

  • YouTube – Inner Integration
  • YouTube – Lisa Romano
  • YouTube – DoctorRamani
Tagi: dzieci, umysł
Udostępnij
2
Poprzedni post Jak rozwijać kobiecość? Następny post Jak zmartwychwstać na wiosnę?
Autor

Katarzyna Kozak-Piskorska

Jako certyfikowany Health Coach pomogę Ci wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie - wyznaczać i realizować cele oraz cieszyć się optymalnym samopoczuciem i niezawodną odpornością. Moją misją jest profilaktyka przewlekłego stresu oraz chorób cywilizacyjnych. Zapraszam Cię w fascynującą podróż po zdrowie!

Skontaktuj się

Może Ci się spodobać

Zdrowie
Co robią Twoje mięśnie?
30/09/2021
Zdrowie
Rezyliencja – jak budować wewnętrzną moc
03/12/2020
Zdrowie
Jak wzrastać z hormonem wzrostu?
07/07/2021
Zdrowie
Jak poprawić odporność?
21/10/2020
Zdrowie
Jak zminimalizować ryzyko skutków ubocznych?
25/11/2021
Zdrowie
Co to jest współuzależnienie?
17/01/2021
Katarzyna Kozak-Piskorska

Katarzyna Kozak-Piskorska

Jako certyfikowany Health Coach pomogę Ci wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie - wyznaczać i realizować cele oraz cieszyć się optymalnym samopoczuciem i niezawodną odpornością. Moją misją jest profilaktyka przewlekłego stresu oraz chorób cywilizacyjnych. Zapraszam Cię w fascynującą podróż po zdrowie!

Więcej

Produkty

  • Po co Ci produktywność 0,00 zł
  • Motywacja na 2022 0,00 zł
  • Sesja Reiki 79,00 zł

Poznajmy się

Więcej o mnie

  • Certyfikaty
  • Media

Najnowsze posty

  • 1
    Gdzie zaczyna się zdrowie?
    19/10/2022
  • 2
    Jak się nie zdradzać?
    17/06/2022
  • 3
    Jak zapobiegać insulinooporności?
    27/05/2022

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z optymalizacją zdrowia i pobierz darmowego e-booka poświęconego produktywności, czyli odzyskiwaniu czasu na rozwój i profilaktykę zdrowia:

Wybrane

swiadomosc
Zdrowie

7 kroków do świadomości

Katarzyna Kozak-Piskorska
07/03/2022
Zdrowie

Jak wyzdrowieć?

Katarzyna Kozak-Piskorska
10/11/2021
Zdrowie

Dlaczego chorujemy?

Katarzyna Kozak-Piskorska
28/10/2021
Zdrowie

Jak rozwijać kobiecość?

Katarzyna Kozak-Piskorska
08/03/2021

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z optymalizacją zdrowia i pobierz darmowego e-booka poświęconego produktywności, czyli odzyskiwaniu czasu na rozwój i profilaktykę zdrowia:

Autorowi tych słów od dawna uważnie się przygl Autorowi tych słów od dawna uważnie się przyglądam i, co wyrobię sobie opinię, za chwilę jest już nieaktualna. Wiem, że nie wiem, jaką ma w tych czasach rolę do odegrania. Być może po prostu jest chodzącym dowodem tego, że biel i czerń, dobro i zło, to iluzja. Że geniusz jest drugą stroną cienia ☯️

Nie rozumiem i nie chcę rozumieć wielu z jego przedsięwzięć (Neuralink), chętnie korzystam z jedynego niezawodnego internetu w mojej części świata (Starlink) oraz z uwagą przysłuchuję się jego wizji edukacji (Ad Astra). Dzieci Elona nie chodzą do szkoły. W kameralnej, stworzonej przez ojca, grupie uczą się wyłącznie narzędzi służących rozwiązywaniu problemów. Rozwijają swoje pasje, zainteresowania i predyspozycje, bez systemu ocen i sztucznego podziału na grupy wiekowe 🧠

Jaki jest sposób na rozwiązywanie problemów? Stawianie właściwych pytań. Nie każde pytanie ma sens - co wielokrotnie obserwowaliśmy w ośmieszających ludzi produkcjach typu “Matura to bzdura”. Dlaczego bezrefleksyjnie, w stresie i pocie czoła szukamy odpowiedzi na każde postawione nam pytanie, zamiast skrzywić się, jak mój 8-letni Syn, kwestionując jego sens i zasadność? Kto jest tu tak naprawdę ośmieszany i obnażany? Ludzie czy patologiczny system edukacji? 🤔

“Siadaj, dwója”. Rywalizacja, punktacja, testy, quizy, teleturnieje oparte na bezużytecznej pamięciowej wiedzy - lęk przed eliminacją, dyskredytacją, społeczną oceną. Mokre plamy pod pachami, gorące czerwone uszy, spłycony oddech. Tu nie ma przestrzeni na: “A dlaczego o to pytasz?”, “Nie wiem i nie potrzebuję tego wiedzieć”, “Nie mam opinii na ten temat”, a nawet “Nie wiem, ale mogę to sprawdzić, jeśli potrzebujesz to wiedzieć”. Albo wiesz i się wypowiesz, albo jesteś zerem 🤯

Nie jesteśmy głupi, ale pozwalamy się ogłupiać. Nie jesteśmy śmieszni, ale pozwalamy się ośmieszać. Nie jesteśmy zerami w tym Matrixie, nawet jeśli nie znamy odpowiedzi na każde pytanie. Bo gdzieś po drugiej stronie cienia i tak zawsze leży geniusz 💫
Niepodległość. Niepodległość przekonań, nie Niepodległość. Niepodległość przekonań, niepodległość układu nerwowego, niepodległość życiowych wyborów. Niepodleganie toksycznym wpływom środowiska; niepodleganie podszeptom domniemanych deficytów; niepodleganie projekcjom, manipulacjom i, starym jak świat, socjotechnikom ✌️

Wolność. Wolność do tworzenia życia, jakiego pragniesz. Wolność do dzielenia się tym, co w Tobie najpiękniejsze. Wolność myśli, przekonań, wypowiedzi, autoekspresji i bycia niepowtarzalną / niepowtarzalnym sobą (niezależnie od tego, czy nazywasz się Edyta Górniak, czy Jarosław Kaczyński) 🥸

Odpowiedzialność. Odpowiedzialność za 100% aspektów swojego życia: odpowiedzialność za swoje zdrowie i dobrostan; odpowiedzialność za swoje słowa i działania; odpowiedzialność za swój cień i swoje wewnętrzne dziecko. Odpowiedzialność, czyli przywrócenie sobie mocy. Odpowiedzialność, czyli udzielanie Życiu swojej pięknej, autorskiej odpowiedzi 🌈

O to, według mnie, toczy się ta nasza “batalia” zwana Życiem. Niepodległość. Wolność. Odpowiedzialność - moja propozycja NWO na Dzień Niepodległości ❤️🤍
_____________________
#niepodleglosc #swietoniepodleglosci #wolnosc #odpowiedzialnosc #nwo #indywiduacja #zdrowie #swiadomosc #uwaznosc #rozwoj #wzrost #dobrostan #moc #milosc #spokoj #wdziecznosc #potencjal #wellness #wellbeing #bienestar #healing #growth #lightworker #starseed #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #freedom
Być może dzisiaj tego potrzebujesz: “Jesteś Być może dzisiaj tego potrzebujesz:

“Jesteś marzeniem wszystkich swoich przodków.

Tak zwane Czarne Owce rodziny są w rzeczywistości poszukiwaczami dróg wyzwolenia dla drzewa genealogicznego. Ci członkowie drzewa, którzy nie dostosowują się do zasad lub tradycji systemu rodzinnego, którzy stale szukają, aby zrewolucjonizować przekonania, w przeciwieństwie do dróg naznaczonych tradycjami rodzinnymi, ci krytykowani, osądzani, a nawet odrzucani, są powołani do uwalniania drzewa powtarzających się historii, które frustrują całe pokolenia.

Czarne owce, ci, którzy się nie adaptują, ci, którzy krzyczą, buntują się, naprawiają, detoksykują i tworzą nową, kwitnącą gałąź. Niezliczone niespełnione pragnienia, niespełnione sny, sfrustrowane talenty naszych przodków manifestują się w ich buncie, szukając swego ujścia.

Drzewo genealogiczne, przez bezwładność, będzie chciało nadal utrzymywać kastracyjny i toksyczny kierunek swojego pnia, co sprawia, że twoje zadanie jest trudne i problematyczne. Jednak nikt nie może sprawić, byś zwątpił. Zaopiekuj się swoją wyjątkowością jako najcenniejszym kwiatem swojego Drzewa.” 💞

Bert Hellinger
_____________________
#rodzina #rod #tradycje #indywiduacja #zdrowie #swiadomosc #uwaznosc #rozwoj #wzrost #dobrostan #moc #milosc #spokoj #wolnosc #wdziecznosc #potencjal #wellness #wellbeing #bienestar #healing #growth #lightworker #starseed #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #freedom #hellinger
“Believe it can be done. When you believe someth “Believe it can be done. When you believe something can be done, really believe, your mind will find the ways to do it. Believing a solution paves the way to solution.” ― David J. Schwartz, “The Magic of Thinking Big” 💫

Co wykreujesz po jesienno-zimowym czasie grzebania w swoich korzeniach i płodnej glebie swojej głębi? Co nowego w sobie odkryjesz? Co zintegrujesz? Z czym wrócisz na wiosnę? 💎

Przede mną “zima” z kontynuacją integracji cienia oraz z rekonstrukcją układu nerwowego za pomocą - opartej na teorii poliwagalnej - pracy z ciałem. Ponadto na tapecie odgrzebane dziecięce marzenia - być może największy z dotychczasowych proces twórczy 🧡
_____________________
#kontemplacja #glebia #swiadomosc #uwaznosc #rozwoj #wzrost #dobrostan #moc #milosc #spokoj #wolnosc #wdziecznosc #potencjal #wellness #wellbeing #bienestar #healing #growth #lightworker #starseed #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #freedom #creation

ZenDriving

Coachella.pl jest elementem działalności Fundacji ZenDriving, której celem jest ochrona zdrowia i życia wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Fundacja realizuje swoje cele statutowe m.in. poprzez działalność edukacyjną i profilaktyczną w zakresie zdrowia psychicznego oraz uzależnień. Organizuje warsztaty uważności i technik radzenia sobie ze stresem oraz realizuje projekty prewencyjne.

Ostatnie

  • 1
    Gdzie zaczyna się zdrowie?
    19/10/2022
  • 2
    Jak się nie zdradzać?
    17/06/2022
  • 3
    Jak zapobiegać insulinooporności?
    27/05/2022

Zdrowie

Gdzie zaczyna się zdrowie?
19/10/2022
Jak się nie zdradzać?
17/06/2022
Jak zapobiegać insulinooporności?
27/05/2022
Coachella
  • Email
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Polityka prywatności
  • Regulamin sklepu

Copyright © 2020 Coachella. All rights reserved.

Coachella

Poznajmy się

Tagi

dzieci długowieczność kobiecość koherencja mindfulness odporność odżywianie sen suplementy umysł wdzięczność

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zamknij tę stronę.

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.

Strictly Necessary Cookies

Strictly Necessary Cookie should be enabled at all times so that we can save your preferences for cookie settings.

If you disable this cookie, we will not be able to save your preferences. This means that every time you visit this website you will need to enable or disable cookies again.

Polityka prywatności

Więcej informacji: Polityka prywatności