Coachella
  • Strona główna
  • Zdrowie
  • Rozmowy
  • O mnie
  • Sklep
uważność na drodze
Motoryzacja

O uważności na drodze słów kilka

Katarzyna Kozak-Piskorska
27/03/2019
3 minut(y)

Kto nigdy nie przekroczył ograniczenia prędkości, niech pierwszy rzuci kamieniem. Kocham samochody, imponują mi sporty motorowe, skakałam ze spadochronem, jeździłam motocyklem… A to wszystko dlatego, że kręci mnie każda prędkość, która przekracza fizjologiczne ludzkie ograniczenia. Uzależnia mnie prędkość, jak pisze O.S.T.R… Przyznaję, że jako młody kierowca nie zawsze stawiałam bezpieczeństwo na pierwszym planie, a moim podróżom nierzadko towarzyszyła adrenalina. I choć wraz z wiekiem, doświadczeniem i większą umiejętnością oszacowania swoich możliwości, zamiłowanie do prędkości wcale nie minęło, to pojawiła się refleksja, że droga publiczna to jednak niewłaściwe miejsce do robienia sobie dobrze hormonami związanymi z przekraczaniem ludzkich ograniczeń.

Z czasem zaczęłam doceniać spokojną i harmonijną jazdę jako remedium na stres dnia codziennego, zaczęłam praktykować mindfulness, rozmawiać z kierowcami rajdowymi, którzy choć na odcinkach specjalnych realizują swoje potrzeby, na co dzień w ruchu drogowym starają się być odpowiedzialnymi kierowcami, często zaangażowanymi w działania BRD (Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego) – choć jak wiemy, z różnym skutkiem 😉 Rozmowy dotyczyły m.in. ich pracy z psychologami sportu i regulowania procesów fizjologicznych za pomocą oddechu. Pomyślałam wówczas, że skoro takie techniki pomagają kierowcom sportowym, to mogą pomóc także wszystkim innym.

Jak się okazało, moje przypuszczenia potwierdzone zostały licznymi badaniami naukowymi za oceanem. Okazało się, że uważność, czyli celowe utrzymywanie uwagi w chwili obecnej, pomaga w skutecznym radzeniu sobie z agresją drogową, stresem i lękiem za kierownicą. Trening uważności wspiera koncentrację kierowcy, jego zdolności poznawcze oraz samoświadomość. Pozwala skutecznie identyfikować zagrożenia, wyłapywać pierwsze oznaki zmęczenia czy rozproszenia uwagi. Jednym słowem – uważność znacząco wpływa na charakterystykę i bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu.

Co więcej naukowcy zauważyli, że uważność może odgrywać znaczącą rolę w redukcji ryzyka dla zdrowia publicznego powodowanego przez SMS-owanie podczas jazdy – osoby o większym poziomie uważności są mniej skłonne do bezrefleksyjnego sięgania po telefon. A sięganie po telefon za kierownicą jest stale rosnącym problemem na całym świecie. W Stanach szacuje się, że zjawisko to prowadzi do 1,5 miliona wypadków rocznie, co nie dziwne, skoro prowadzenie podczas obsługiwania telefonu porównuje się do jazdy z zamkniętymi oczami (oblicz odległość, jaką pokonasz „z zawiązanymi oczami”, pisząc SMS-a o dowolnej treści)… Z amerykańskich statystyk wynika również, że 14% śmiertelnych ofiar wypadków ginie właśnie na skutek korzystania z komórek.

I choć różne organizacje edukują kierowców na wszystkie możliwe sposoby, problem niestety nie będzie malał. Wręcz przeciwnie – z każdym dniem jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od technologii i naszych komórek. Obserwacja kierowców w stanie Wirginia pokazała, że prowadząc auto korzystamy z telefonów w coraz bardziej niebezpieczny sposób – spada odsetek kierowców rozmawiających przez telefon trzymany w dłoni, jednak lawinowo wzrasta liczba kierowców, którzy zamiast na drogę patrzą w smartfon.

Dlatego, jeżeli nie chcemy pozabijać się na drogach, powinniśmy wszyscy praktykować uważność!

PS. W odpowiedzi na powyższe Fundacja ZenDriving realizuje projekt prewencyjny dla młodzieży „Nie tracę głowy na drodze”.

——–

Przypisy:

  • Feldman, G., Greeson, J., Renna, M., Robbins-Monteith, K. (2011). Mindfulness predicts less texting while driving among young adults: Examining attention and emotion-regulation motives as potential mediators. Personality and Individual Differences. 51, s. 856-861.
  • Kass, S.J., VanWormer, L.A., Mikulas, W.L, Legan, S., Bumgarner, D. (2011). Effects of Mindfulness Training on Simulated Driving: Preliminary Results. Mindfulness. 2, s. 236-241.
  • http://www.brd24.pl/technologie/w-usa-przybylo-kierowcow-gapiacych-sie-w-smartfony/
  • https://www.thezebra.com/texting-and-driving-statistics/
Tagi: mindfulness
Udostępnij
0
Poprzedni post Dwadzieścia żyć Leszka Kuzaja Następny post BRD, czyli rdzawy klamot motoryzacji
Autor

Katarzyna Kozak-Piskorska

Jako certyfikowany Health Coach, czyli coach zdrowia, kobiet planujących ciążę, w ciąży i w połogu pomogę Ci zadbać o optymalne odżywianie, suplementację i styl życia, tak aby Twoje dziecko cieszyło się zdrowiem metabolicznym przez całe życie.

Skontaktuj się

Może Ci się spodobać

Motoryzacja
Jak przygotować się do ferii?
17/01/2020
bezpieczeństwo drogowe
Motoryzacja, Zdrowie
Dlaczego prewencja zawsze się opłaca?
12/04/2019
uważny kierowca
Motoryzacja
Dekalog Kierowcy-Rodzica
01/06/2016
Koronawirus a jazda samochodem
Motoryzacja, Zdrowie
Koronawirus a jazda samochodem
15/04/2020
Motoryzacja
Początek: Medytacja za kierownicą
26/01/2011
Motoryzacja, Zdrowie
BRD, czyli rdzawy klamot motoryzacji
27/03/2019
Katarzyna Kozak-Piskorska

Katarzyna Kozak-Piskorska

Jako certyfikowany Health Coach, czyli coach zdrowia, kobiet planujących ciążę, w ciąży i w połogu pomogę Ci zadbać o optymalne odżywianie, suplementację i styl życia, tak aby Twoje dziecko cieszyło się zdrowiem metabolicznym przez całe życie.

Więcej

Produkty

  • Po co Ci produktywność 0,00 zł
  • Healy
  • Sesja Reiki 79,00 zł

Poznajmy się

Więcej o mnie

  • Certyfikaty
  • Media

Najnowsze posty

  • 1
    Odżywianie nieistotne w ciąży?
    19/04/2023
  • 2
    Jak przygotować się do ciąży?
    20/02/2023
  • 3
    Gdzie zaczyna się zdrowie?
    19/10/2022

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z optymalizacją zdrowia i pobierz darmowego e-booka poświęconego produktywności, czyli odzyskiwaniu czasu na rozwój i profilaktykę zdrowia:

Wybrane

swiadomosc
Zdrowie

7 kroków do świadomości

Katarzyna Kozak-Piskorska
07/03/2022
Zdrowie

Jak wyzdrowieć?

Katarzyna Kozak-Piskorska
10/11/2021
Zdrowie

Dlaczego chorujemy?

Katarzyna Kozak-Piskorska
28/10/2021
Zdrowie

Jak rozwijać kobiecość?

Katarzyna Kozak-Piskorska
08/03/2021

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z optymalizacją zdrowia i pobierz darmowego e-booka poświęconego produktywności, czyli odzyskiwaniu czasu na rozwój i profilaktykę zdrowia:

To musi i musiało być takie trudne. Wyjść z mi To musi i musiało być takie trudne. Wyjść z miejsca, w którym nie czuło się zagrażającego życiu głodu, ani ciężaru i nieporadności swojego ciała. Urodzić się w pełni świadomym, lecz nie móc swobodnie się przemieszczać. Urodzić się w pełni genialnym, lecz nie móc swobodnie wypowiadać swoich myśli i potrzeb. Urodzić się doskonałym, lecz w 100% zależnym od innych. Bezgranicznie zaufać i powierzyć swoje przetrwanie oraz swój rozwój opiekunom.

Czy Twoje zaufanie nie zostało zawiedzione? Czy w każdej chwili miałeś dostęp do mleka i piersi swojej mamy? Czy ramiona rodziców w każdej chwili były dla Ciebie otwarte, pełne ciepła i miłości? Czy czuły głos i znajomy zapach zawsze były blisko Ciebie?

Czy nie bałeś się przerażającego uczucia głodu i osamotnienia? Braku kojących uderzeń jedynego znanego Ci serca? Czy nie przeżyłeś chwil rozpaczy i bezsilności, czy nie miałeś złamanego serca? Czy nie doświadczyłeś rany odrzucenia?

Czas mocno utulić tę niedocenioną, opuszczoną część Ciebie, która zawsze zasługiwała na bezgraniczną miłość, bliskość i dostępność. Czas stanąć za sobą i każdego dnia wypełniać siebie i swoje życie tym wszystkim, czego kiedykolwiek Ci odmówiono 💚
_____________________
#ranaodrzucenia #matczynarana #trauma #dziecinstwo #odpowiedzialnosc #wewnetrznedziecko #niemowle #mama #rodzicielstwo #rozwoj #wolnosc #obfitosc #zmiana #rodzina #zdrowie #dobrostan #wellness #wellbeing #health #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #growth #change #family #parenting #reparenting #méxico
„W czasach zmian, świat należy do tych, którz „W czasach zmian, świat należy do tych, którzy się uczą, podczas gdy ci, którzy już się „nauczyli”, okazują się świetnie przygotowanymi do życia w świecie, który już nie istnieje.” – Eric Hoffer

Szkoła to element świata, który szczęśliwie dla mnie już nie istnieje. Pośpiech, stres, ocenianie, udupianie lub - w najlepszym wypadku - upupianie. Porównywanie, umysłu homogenizowanie, tuczenie - jak gęsi - bezużyteczną pamięciową „wiedzą”. Tejże gównowiedzy sprawdzanie, testowanie, na twardym krześle żywiołu usadzanie. Mózgu pranie. Z przypadku, statusu materialnego lub rejonizacji przymusowe socjalizowanie. 

Jeśli przejdziesz te minimum 12 lat tresury, wyjdziesz albo złamany, jak ujeżdżony dziki niegdyś koń (i gotowy być dobrym obywatelem) albo psychicznie pokiereszowany, bo przez ponad dekadę wmawiano Ci, że nie wolno Ci być sobą. Że masz się dostosować, bo nie przejdziesz do następnej klasy i WSTYD będzie dla całej rodziny. Że masz być świetny w każdej dziedzinie, ale lepiej nie w plastyce, bo się nie opłaca. Że masz się nie wyróżniać, bo Cię zdiagnozują. I weźże te nogi z ławki, gówniaro, bo pójdziesz „na dywanik”.

[gest Kozakiewicza]
_____________________
#pierwszydzienszkoly #wolnedzieci #dziecizwolnegowybiegu #wolniludzie #nauka #rozwoj #wolnosc #radosc #zmiana #edukacjadomowa #edukacja #szkola #system #systemoswiaty #rodzina #zdrowie #dobrostan #wellness #wellbeing #health #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #growth #change #family #unschooling #méxico
Myślisz o przeprowadzce do innego kraju? Ta zmian Myślisz o przeprowadzce do innego kraju? Ta zmiana spowoduje, że już nigdy nie przestaniesz się uczyć. Języka, zwyczajów i mentalności. Kultury, tradycji i przyrody. Miejsc, miast i dróg. Cen, produktów i sklepów. Śpiewu innych ptaków, dźwięku innego morza i szumu innych gatunków drzew. Innych zjawisk przyrodniczych (np. trzęsienia ziemi i huragany), innych pór roku i innych smaków warzyw i owoców. Innej biurokracji, innych gatunków i innych rozmiarów pajęczaków… 🦂 (tutaj też sporo nauki dla układu nerwowego)

Jakiego tematu byśmy się nie podjęli w Meksyku, wciąż uczymy się tutejszych realiów, tutejszej komunikacji i tutejszego pojęcia czasu, bardzo odległego od tego, co znamy z Europy. Wciąż uczymy się charakterystyki kolejnych branż, jak choćby architektura i budownictwo. My nie z tych, co na długo zalegną pod palmą z wodą kokosową. Po godzinie zaczynamy się wiercić i zastanawiamy się, jakiego wyzwania by tu się teraz podjąć. Ich lista jest już dość długa, a więc i nauki przed nami sporo 🤓

Czy jest łatwo? Nie! Jest w ***j trudno. Czy jest warto? Tak! Jest w ***j warto! Pomimo chwil zwątpienia, bezsilności czy strachu, bilans jest zawsze dodatni, bo nic nie daje takiej ekscytacji, jak zmiana, radości, jak realizacja marzeń i satysfakcji, jak praktyka swojej sprawczości. My podejmujemy wyzwanie. A Ty? Jakie podejmujesz wyzwanie? 💚
_____________________
#meksyk #doprzodu #nauka #wyzwanie #wyzwania #rozwoj #ryzyko #zmiana #marzenia #radosc #ekscytacja #satysfakcja #sprawczosc #zyciemarzen #rodzina #zdrowie #dobrostan #wellness #wellbeing #health #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #growth #change #challenge #family #méxico
Rodzimy się i wszystkiego się uczymy. Uczymy się po swojemu patrzeć na świat. Uczymy się rozszyfrowywać stany emocjonalne opiekunów. Uczymy się komunikować. Uczymy się przemieszczać. Robimy odważne, często ryzykowne, eksperymenty. Upadamy i podnosimy się. Popełniamy błędy i wyciągamy wnioski.

Potem przychodzi czas, że uczymy się pisać, liczyć, władać językami „obcymi”. Uczymy się relacji rówieśniczych. Tutaj tolerancja na błędy zmniejsza się wraz z upływającym czasem. Coraz rzadziej ktokolwiek wspiera nas w tym, aby pozbierać się po upadku. Coraz mniej zachęca się nas do podejmowania odważnych działań.

Wtedy w tle coraz częściej szemrze słowo „normalny”. A może tak zachowywałbyś się normalnie? A może tak zająłbyś się czymś normalnym? A może tak poszedłbyś na normalny kierunek studiów? A może tak poszedłbyś do normalnej pracy? A może tak przeżyłbyś swe życie normalnie? A może tak sprawdzimy, czy nie dostaniesz żadnej diagnozy - etykietki usprawiedliwiającej Twoją rażącą odmienność?

I potem raptem przychodzi taki dzień, który ma być skopiowany i wklejony aż do progu wieku emerytalnego. Wtedy już nie ma miejsca na odważne eksperymenty, tolerancji na nieoczywiste decyzje czy chwilowe upadki. Teraz to już bądź normalny. Zapomnij o marzeniach, bo już nie jesteś dzieckiem. Zapomnij o nauce i eksperymentach. Zapomnij o podejmowaniu ryzyka, bo jeszcze życie przegrasz.

No dobrze. Ale co, jeśli jednak wygrasz? 🫣
_____________________
#natura #rozwoj #nauka #ryzyko #zmiana #marzenia #zyciemarzen #mama #niemowle #rodzina #zdrowie #dobrostan #wellness #wellbeing #health #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #growth #méxico #risk #change #bigdreams #thinkbig

Coach Zdrowia

Certyfikowany Health Coach, czyli coach zdrowia, kobiet planujących ciążę, w ciąży i w połogu. Mama trójki dzieci urodzonych siłami natury. Współtwórczyni Casa Polen - zdrowych apartamentów na meksykańskim wybrzeżu Pacyfiku.

Ostatnie

  • 1
    Odżywianie nieistotne w ciąży?
    19/04/2023
  • 2
    Jak przygotować się do ciąży?
    20/02/2023
  • 3
    Gdzie zaczyna się zdrowie?
    19/10/2022

Zdrowie

Odżywianie nieistotne w ciąży?
19/04/2023
Jak przygotować się do ciąży?
20/02/2023
Gdzie zaczyna się zdrowie?
19/10/2022
Coachella
  • Email
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Polityka prywatności
  • Regulamin sklepu

Copyright © 2020 Coachella. All rights reserved.

Coachella

Poznajmy się

Tagi

ciąża dzieci długowieczność kobiecość koherencja mindfulness odporność odżywianie sen suplementy umysł wdzięczność

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zamknij tę stronę.

Powered by  Zgodności ciasteczek z RODO
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

Ściśle niezbędne ciasteczka

Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.

Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.

Polityka prywatności

Więcej informacji: Polityka prywatności