Przeniesienie porodów z domów do szpitali jest historycznie zjawiskiem dość świeżym. Tradycyjnie porody przyjmowane były w domach przez akuszerki, czyli położne. Później elitarnymi, ekskluzywnymi porodami stały się porody przyjmowane w domach przez lekarzy. I tak oto rozpoczęła się „moda” na medykalizację fizjologicznego procesu, jakim jest ciąża i poród, aż ostatecznie szpitalne porody znormalizowały się w 100%.
Tymczasem, jeżeli Twoja ciąża przebiega fizjologicznie, masz pełne prawo urodzić swoje dziecko w zaciszu własnego domu, a po porodzie od razu skorzystać z własnej łazienki i położyć się z noworodkiem we własnym łóżku. Masz pełne prawo korzystać z opieki zarówno położniczej, jak i z ciągłego wsparcia swojej najbliższej rodziny. Masz także prawo prowadzić swoją ciążę u położnej.
Jakie są potencjalne korzyści porodu domowego?
1. Szybszy przebieg
Poród w warunkach domowych jest doświadczeniem potencjalnie bardziej intymnym i obarczonym mniejszym ryzykiem stresu, który skutecznie może zatrzymać akcję porodową.
2. Mniej powikłań
W domu kobieta narażona jest na mniejsze ryzyko zbędnych interwencji medycznych, takich jak indukcja porodu czy znieczulenie zewnątrzoponowe, które wiążą się z ryzykiem powikłań dla mamy i dla dziecka.
3. Znajomy mikrobiom
W domu dziecko będzie eksponowane wyłącznie na mikrobiom Twojej rodziny, Twojego domu i Twojej położnej. Nie będzie wystawione na wszelkiego rodzaju szpitalne drobnoustroje, w tym patogeny.
4. Większy komfort
W domu czujesz się u siebie. Masz stały dostęp do swojej własnej łazienki, swojej własnej zaopatrzonej kuchni, do swojego własnego łóżka, w którym możesz odpoczywać między skurczami.
5. Większe wsparcie
W domu to Ty decydujesz, kto będzie uczestnikiem porodu. Poza położną, doulą i partnerem, możesz zaprosić do uczestnictwa również swoją siostrę, przyjaciółkę, mamę lub starsze dzieci.
6. Podmiotowość w porodzie
W domu jesteś panią swojej sytuacji porodowej. Masz poczucie, że położna stanowi tylko wsparcie, jednak to Ty podejmujesz każdą decyzję związaną z przyjściem Twojego dziecka na świat.
7. Mniejszy ból
Stan spokoju i rozluźnienia zmniejsza napięcia w ciele i łagodzi ból skurczów porodowych. Sprzyja także poszukiwaniu optymalnych pozycji porodowych, sprzyjających sprawnej wędrówce dziecka przez kanał rodny.