Wytwarzany w przysadce mózgowej hormon wzrostu (HGH) odgrywa kluczową rolę w regulowaniu wzrostu w okresie dorastania oraz stymuluje wzrost prawie każdej tkanki w ciele, od mięśni po kości. Jest niezbędny do naprawy komórek i innych ważnych funkcji metabolicznych.
HGH zwiększa przyrost, siłę i wydajność mięśni oraz umożliwia organizmowi regenerację po urazach i chorobach. Poprawia gęstość kości, redukuje tkankę tłuszczową, a także czyni Twój mózg sprawniejszym, a serce – zdrowszym.
Niestety, wraz z wiekiem nasze ciała wytwarzają coraz mniej HGH, co przyczynia się do utraty masy mięśniowej oraz przyrostu tkanki tłuszczowej. Niski poziom hormonu wzrostu może również zwiększać ryzyko chorób lub utrudniać powrót do zdrowia po urazach.
Jak podnieść poziom hormonu wzrostu?
1. Ogranicz (przynajmniej) cukry proste
Wysoki poziom insuliny powiązany jest z niższym poziomem hormonu wzrostu, natomiast stabilne poziomy glukozy i insuliny sprzyjają HGH oraz ludzkiemu zdrowiu w ogóle. Jak niedawno pisałam, moim zdaniem powszechna dostępność cukru oraz rafinowanych węglowodanów jest jedną z największych zbrodni na ludzkości.
2. Nie jedz przed snem
Twój organizm produkuje hormon wzrostu przede wszystkim, gdy śpisz. Unikaj więc posiłków na 2-3 godziny przed snem, szczególnie tych bogatych w rafinowane węglowodany lub cukier, a nawet w białko.
3. Wysypiaj się
Zbyt krótki lub niskiej jakości sen zaburza produkcję hormonu wzrostu. Uporządkuj swój rytm dobowy, kładź się spać przynajmniej 1-2 h przed północą oraz unikaj wieczornej ekspozycji na światło niebieskie, co pozwoli Ci korzystać z wszelkich dobrodziejstw serwowanych Ci przez melatoninę.
4. Zapewnij sobie składniki odżywcze
W utrzymaniu wysokich poziomów hormonów wzrostu pomoże Ci m.in. tryptofan, melatonina, arginina, glutamina czy glicyna. Warto sięgać więc po ekologiczne karmione trawą mięso, jaja, ryby, orzechy, a w razie potrzeby – wysokiej jakości suplementy (kod: KasiaZen5).
5. Pość
Według badań, poziom HGH wzrasta o 300% w trakcie 3-dniowego postu, natomiast po tygodniu postu jego poziom wzrasta aż o 1250%. Jeśli wielodniowe posty wydają Ci się zbyt wielkim wyzwaniem (mnie też, póki co mój najdłuższy post trwał niespełna 40 h), koniecznie popróbuj z postem przerywanym (intermittent fasting – IF), który także obniża poziom insuliny.
6. Trenuj
Każda forma aktywności fizycznej sprzyja wzrostowi HGH, natomiast badania pokazują, że największe korzyści płyną z treningu interwałowego HIIT, najlepiej połączonego z treningiem oporowym. Takie treningi pozwolą Ci także skutecznie spalić zbędną tkankę tłuszczową.
7. Schudnij
Badania pokazują, że osoby z dużą ilością tkanki tłuszczowej wisceralnej – czyli brzusznej – produkują mniej HGH oraz cechują się wyższym ryzykiem zachorowania. Dobrą wiadomością jest to, że wzrost produkcji HGH, którego doświadczysz po utracie tłuszczu, będzie działał na Twoją korzyść i ułatwi Ci utrzymanie smukłej sylwetki.
Źródła: