Być może zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego przejmujesz się niektórymi rzeczami bardziej niż inni, dlaczego po całym dniu pracy w dynamicznym środowisku niekoniecznie rwiesz się z innymi na imprezę i dlaczego niektórzy często upewniają się, czy przypadkiem nie jesteś „przewrażliwiony”.
Otóż pomijając fakt, że – niezależnie od opinii czy stopnia akceptacji otoczenia – masz pełne prawo być dokładnie taka, jaka jesteś – niepowtarzalna, wyjątkowa i wrażliwa, może się tak zdarzyć, że zaliczasz się do grona osób wysoko wrażliwych, stanowiących 15-20% populacji. Poniżej znajdziesz link do anglojęzycznego testu:
Co ciekawe, wysoka wrażliwość przetwarzania zmysłowego dotyczy także podobnego odsetka w ramach innych gatunków – zaobserwowano ją nawet u muszek owocówek. Świadczy to o tym, że taki % jednostek o bardziej wyostrzonych zmysłach ułatwia, albo nawet umożliwia, przetrwanie gatunków.
Tak, wysoka wrażliwość to bowiem nie tylko wyższa reaktywność emocjonalna, większa empatia spowodowana bardziej czułym systemem neuronów lustrzanych i cała reszta aspektów bycia „przewrażliwionym”. To przede wszystkim bardziej wyostrzone zmysły i głębszy sposób przetwarzania bodźców zewnętrznych.
Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą (HSP), do Twojego mózgu dociera większa liczba informacji – dźwięki mogą być głośniejsze niż dla innych, obrazy bardziej szczegółowe, a jarzeniowe światło bardziej nieznośne. Nadmiar intensywnych bodźców prowadzi nieuchronnie do przestymulowania, rozdrażnienia i zmęczenia. Nie pomaga tu także zazwyczaj niższy poziom serotoniny oraz wyższy poziom kortyzolu i noradrenaliny, charakterystyczny dla HSP.
I to jest cena, którą płacisz za bycie osobą wyposażoną w nieco bardziej rozwinięty system operacyjny. Warto więc też poznać swoje super moce! Osoby wysoko wrażliwe są bardziej reaktywne na uczucia radości, satysfakcji i zadowolenia, cechuje je często wyższy poziom świadomości i subtelności oraz większa przenikliwość i kreatywność.
Pomimo całego zestawu pomocnych cech, życie pod dyktando mniej wrażliwej większości zazwyczaj okazuje się bardzo męczące i powoli wyniszczające. Samopoznanie i samoświadomość może dać Ci wolność do bycia sobą – bez wyrzutów sumienia, potrzeby akceptacji i uznania z zewnątrz i ciągłych prób tłumaczenia się czy dostosowywania się do cudzych norm. To Ty jesteś królową swojego królestwa i Ty masz tu moc sprawczą, aby tworzyć swoje środowisko i swoją rzeczywistość.
Jak dbać o siebie jako istotę wysoko wrażliwą?
1. Traktuj się jak niemowlę
Twoje potrzeby są teraz tak samo ważne, jak były wtedy, kiedy byłeś malutki, tylko teraz to Ty jesteś swoim jedynym rodzicem. Chroń siebie i stawiaj granice wszystkiemu, co krzywdzące, opiekuj się sobą czule i zachwycaj się faktem, że jesteś. Kochaj siebie i akceptuj dokładnie takim, jaki jesteś, bez żadnych warunków i oczekiwań.
2. Szukaj równowagi
Pracuj nad zdrowym balansem między światem wewnętrznym a światem zewnętrznym. Możesz mieć albo tendencję do nadmiernego wycofywania się z życia i niekomfortowych sytuacji lub wręcz przeciwnie – do ciągłego pogwałcania swoich potrzeb i naturalnych zahamowań na rzecz społecznej asymilacji. Poszukuj optymalnego dla Ciebie, umiarkowanego poziomu pobudzenia.
3. Zaakceptuj pewne ograniczenia
Jako osobę wysoko wrażliwą może charakteryzować Cię wysoki poziom kreatywności i silna potrzeba realizowania wszystkich swoich pomysłów. Rozumiem ją doskonale, natomiast warto pamiętać, że mamy tylko jedno ciało i ma nam ono posłużyć jak najdłużej i jak najlepiej. Czasami trzeba z czegoś zrezygnować lub odłożyć na później, aby nie okazać się aroganckim lub okrutnym w stosunku do samego siebie. Uważnie odczytuj sygnały płynące z Twojego ciała – ono zawsze chce dla Ciebie jak najlepiej.
4. Odpoczywaj zawsze, kiedy tego potrzebujesz
Kojarzysz instrukcję zakładania masek w samolocie? Tak, nawet jeżeli „musisz” (HSP mają wielki potencjał opiekuńczy!) zadbać o innych, to wcześniej musisz zadbać o siebie. „Z pustego nie nalejesz”, więc ładuj swoje baterie jeszcze zanim będą na wyczerpaniu. A przez ciągłe przestymulowanie, mają pełne prawo wyczerpywać się szybciej! I masz pełne prawo odpoczywać dłużej, jeżeli tego potrzebujesz.
5. Wspieraj swój system nerwowy
Układ nerwowy HSP pracuje bardziej intensywnie niż u większości ludzi, dlatego potrzebuje Twojego wsparcia i szczególnej uwagi. Jeśli potrzebujesz zamknąć oczy – zamknij oczy, jeśli potrzebujesz zatkać uszy – zatkaj uszy, jeśli potrzebujesz spokoju – pójdź na spacer do lasu lub pomedytuj. Słuchaj ulubionej muzyki i nigdy nie miej oporów przed zmianą otoczenia – jeżeli w jakiejś sytuacji czujesz się niekomfortowo, możesz z niej wyjść w każdej chwili, bez tłumaczenia się komukolwiek. Możesz także rozważyć suplementację adaptogenami.
6. Wysypiaj się
Zdrowy jakościowy sen jest dla układu nerwowego HSP jeszcze ważniejszy niż dla innych ludzi. Pomoże Ci regulować hormony i neuroprzekaźniki, które działają u Ciebie trochę inaczej niż u większości osób. Znowu – wsłuchuj się uważnie w potrzeby Twojego ciała i kładź się od razu, kiedy poczujesz senność. Miej na uwadze fakt, że możesz gorzej niż inni znosić pracę w nocy czy zmianę stref czasowych.
7. Twórz
Autoekspresja jest Twoim wielkim potencjałem. W miarę możliwości, zapewniaj sobie jak najwięcej wolnego spokojnego czasu, aby uwalniać swoją kreatywność i zwiększać stopień samoświadomości i samoakceptacji – pisz dziennik, maluj intuicyjnie, tańcz lub rób cokolwiek, co stanowi nieograniczoną czystą ekspresję Twojego istnienia, nie zważającego na wszelkie zewnętrzne normy i standardy.
Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą, proszę, podziel się w komentarzu Twoimi sposobami i spostrzeżeniami 🙂
Źródło: Aron, Elaine N., „Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza”