Najlepiej! Wiadomo, że statystyczny Polak uważa, że jeździ lepiej od innych kierowców. 98% z nas nie ma problemu z przypisaniem sobie pozytywnej cechy: ostrożności (72%), spokoju (67%) czy uprzejmości (36%). 90% polskich kierowców ma jednak duży problem z wyrozumiałością w stosunku do innych, oceniając ich jako nieodpowiedzialnych, agresywnych i stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym.
Ponadto z wyników Europejskiego Barometru Odpowiedzialnej Jazdy 2019 wynika, że mamy coraz większe problemy z koncentracją i przywiązaniem do smartfonów. Z badania wyłania obraz kompletnie bezradnych ludzi, którzy pomimo świadomości ryzyka nie są w stanie zapanować nad nawykową obsługą swoich urządzeń mobilnych. Ci sami ludzie nie potrafią wziąć odpowiedzialności za swoje emocje i agresywne zachowania na drodze, twierdząc, że zostali do nich zmuszeni.
Wybierz bezpieczeństwo
Dobra wiadomość jest taka, że mamy wpływ na to, jakimi kierowcami jesteśmy, a nasze zachowania i reakcje mogą być efektem decyzji, nie zaś bezwiednego podążania za impulsami. Sama uważam się za osobę uzależnioną od telefonu, w związku z czym przykładam dużą wagę do tego, by uniemożliwić sobie kontakt z komórką podczas jazdy. Nikt inny nie weźmie odpowiedzialności za moje czyny. Uważam to za mój obowiązek w stosunku do siebie, mojej rodziny oraz innych uczestników ruchu drogowego, którzy mogliby paść ofiarą mojej bezrefleksyjności.
Wielu europejskich kierowców zachowuje się w sposób agresywny, wykazuje się nadmierną pewnością siebie lub zadufaniem za kierownicą, zwalniając się z obowiązku przestrzegania przepisów Kodeksu drogowego i zachowania ostrożności. Jednak wyraźnie widać, że liczba ofiar wypadków drogowych jest najniższa właśnie w krajach, w których odpowiedzialne zachowania na drodze są najbardziej rozpowszechnione. Przyszła więc pora, by każdy z nas podjął decyzję o zmianie swojego postępowania, tak by aktywnie zadbać o bezpieczeństwo własne i innych.
Bernadette Moreau, Dyrektor Generalna Fundacji VINCI Autoroutes
Jak bezpiecznie dojechać na majówkę?
1. Podejmij zobowiązanie
Własnoręczny podpis pod deklaracją o zaprzestaniu korzystania z telefonu podczas jazdy wzmocni Twoją decyzję i zwiększy szanse na konsekwentne trzymanie się jej. Moja Fundacja ZenDriving przygotowała dla Ciebie gotowy dokument do pobrania, wydrukowania i podpisania.
2. Wyśpij się przed podróżą
61% polskich kierowców przyznaje, że zdarzają im się problemy związane z nieuwagą lub drażliwością za kierownicą z powodu braku snu lub jego złej jakości. Jeśli starasz się jeździć przepisowo, to właśnie zmęczenie może być dla Ciebie największym zagrożeniem, tym bardziej, że krąży wiele mitów dotyczących radzenia sobie z nim. Pamiętaj – jedynym remedium na zmęczenie jest sen i odpoczynek.
3. Zacznij trenować uważność
Praktyka uważności pozwoli Ci skontaktować się z Twoim aktualnym samopoczuciem, rzetelnie odpowiedzieć sobie na pytanie „czy jestem dzisiaj dobrym kierowcą?” oraz uczciwie szacować ryzyko. Pamiętaj, że Twoje predyspozycje zależą nie tylko od umiejętności i doświadczenia nabytego na drogach, są też zależne od Twojego aktualnego stanu psychofizycznego – zmęczenia, pobudzenia, etc.
4. Myśl dobrze o innych
Agresywne zachowania na drogach są Twoim wyborem, nie – koniecznością. Stanowią pochodną Twoich negatywnych myśli i ocen innych uczestników ruchu drogowego. Ćwicz i utrwalaj życzliwość – nowy, wyrozumiały sposób myślenia o cudzych błędach. Może to nie jest beznadziejny kierowca? Może ma tylko beznadziejny dzień?
5. Ustaw nawigację przed wyruszeniem w drogę
57% polskich kierowców ustawia nawigację GPS podczas prowadzenia pojazdu – czy należysz do nich Ty? Warto dołączyć tę czynność do procedur przedstartowych (na zdjęciach; tak, zawsze przed uruchomieniem silnika zapinam pas bezpieczeństwa #iloveuhaters ?) i nie zajmować się nią podczas prowadzenia. Jeżeli niezaktualizowana mapa sprawi Ci jakąś niespodziankę, zapewnij sobie postój, aby bezpiecznie odnaleźć właściwą drogę.
6. Wycisz i odłóż telefon, uprzedź bliskich, że za kierownicą nie odbierasz
Świat nie runie, jeżeli przez chwilę będziesz offline, really. Są kwestie ważniejsze niż bycie w permanentnym kontakcie – tak zwane kwestie życia i śmierci… Pamiętaj, że jeszcze nie tak dawno temu kochankowie pisali do siebie listy, które wędrowały tygodniami 🙂 Jak kocha, to poczeka te 15 minut. W ramach walki z nałogowym korzystaniem z telefonu, warto odraczać jego używanie również w innych sytuacjach. Umiejętność podjęcia decyzji „zobaczę, kto do mnie napisał, jak skończę robić to, co teraz robię” przyniesie Ci również korzyści w pracy.
7. Korzystaj z telefonu tylko podczas postoju
Co trzeci polski kierowca przyznaje się do czytania lub pisania SMS-ów lub maili podczas prowadzenia pojazdu. Mam nadzieję, że to nie Ty! Podczas pisania SMS-a o treści „Kocham Cię” przy prędkości 90 km/h, pokonujesz aż 125 metrów bez patrzenia na drogę (zapraszam do skorzystania z kalkulatora). W Stanach oszacowano, że takie zachowanie jest 6 razy bardziej niebezpieczne od prowadzenia pod wpływem. Tamże szacuje się, że 80% ogółu wypadków samochodowych jest wynikiem rozproszenia uwagi, natomiast 25% – pisania SMS-ów podczas jazdy (w Polsce badanie przyczyn wypadków nie jest jeszcze tak zaawansowane). Jeśli nie chcesz stać się przedmiotem tych ponurych statystyk, wróć do punktu pierwszego 🙂
Życzę Ci cudownej, słonecznej i bezpiecznej majówki ?