Jeżeli planujesz powiększenie rodziny, miej na uwadze, że odżywianiem i suplementacją powinnaś zainteresować się co najmniej 3 miesiące przed planowanym poczęciem (Twój partner również). Teraz masz szansę oczyścić swój organizm z toksyn oraz wysycić go niezbędnymi dla rozwoju dziecka mikroskładnikami. Dzięki temu, nawet jeśli w pierwszym trymestrze będą męczyć Cię nudności, wymioty lub zwykły brak apetytu, Twoje dziecko będzie miało odpowiednie zasoby do wykorzystania w procesie organogenezy.
Jakość odżywiania w ciąży i przed nią jest niezwykle istotna dla zdrowia Twojego i Twojego dziecka, również z tego względu, iż – wbrew temu, co do niedawna sądzono – łożysko nie powstrzymuje większości toksyn środowiskowych przed przedostaniem się do powstającego w Twojej macicy organizmu. Obecne w przetworzonej żywności toksyczne dodatki i sztuczne barwniki przenikają barierę krew-mózg płodu i mogą powodować poważne komplikacje neurologiczne.
To także długofalowa inwestycja w zdrowie Twojego dziecka – to właśnie Twoje odżywianie tuż przed ciążą, w ciąży oraz jego odżywianie w pierwszych latach życia programuje je metabolicznie na zawsze, a tym samym warunkuje jego przyszłe zdrowie. To dlatego tak ważne jest długie karmienie piersią czy zwracanie szczególnej uwagi na jakość pożywienia w pierwszych miesiącach i latach życia dziecka.
“Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką możesz zrobić w trakcie ciąży, by zachować zdrowie i zapobiec komplikacjom, jest odpowiednia dieta. Spożywając zdrowe pokarmy, zapewniasz sobie i dziecku najlepsze ubezpieczenie na życie.”
Ina May Gaskin
Dobre odżywianie to jedzenie Prawdziwej Żywności, czyli przede wszystkim takiej, która z ziemi wyrosła lub po ziemi chodziła. Dobre odżywianie to dbanie o dostarczanie wszystkich potrzebnych makroskładników – dobrych tłuszczów, białka i zdrowych węglowodanów. Dobre odżywianie to wybieranie żywności organicznej, jeżeli tylko jest taka możliwość.
Jak przygotować się do zdrowej ciąży?
1. Zadbaj o zęby
Jama ustna to początek Twojego zdrowia. Zdrowie zębów i dziąseł umożliwia pozostanie przy zdrowiu całemu Twojemu organizmowi. Przed ciążą warto usunąć amalgamaty oraz kanałowo leczone zęby, aby zminimalizować stężenie rtęci oraz ilość stanów zapalnych. Jeżeli szczęśliwie nie masz nic do usunięcia, koniecznie wybierz się na przegląd i wylecz ewentualną próchnicę.
2. Ogranicz toksyny
Starania o dziecko to dobry moment na eliminację alkoholu i tytoniu, ograniczenie kofeiny oraz toksyn typu metale ciężkie, herbicydy, pestycydy oraz plastik, który jest jedną z najpotężniejszych substancji zaburzających gospodarkę hormonalną. To dobry czas na inwestycję w filtr do wody oraz zaniechanie picia wody z plastikowych butelek, a także zainteresowanie się żywnością organiczną. Warto też zacząć unikać pożywienia z puszek czy plastiku – ten nawyk przyda się również w ciąży. Pamiętaj, ciąża to nie jest czas na oczyszczanie organizmu! Warto zadbać o to wcześniej.
3. Odżyw się
Zwróć uwagę na dietę bogatą przede wszystkim w: kwasy tłuszczowe Omega-3, foliany, witaminę D3, jod, żelazo, cholinę, wapń, witaminę C, magnez, cynk, selen oraz koenzym Q-10. Suplementację metafoliny (nie – kwasu foliowego!), Omega-3, witaminy D3 oraz jodu i selenu warto uznać za obowiązkową i wdrożyć ją jak najwcześniej. Przyczynią się one do prawidłowego rozwoju dziecka oraz ograniczą ryzyko wad wrodzonych.
4. Zadbaj o mikrobiotę
Twój mikrobiom to Twoje bogactwo, którym podzielisz się ze swoim dzieckiem. To od bakterii kolonizujących Twoje jelita i cały organizm zależeć będzie odporność i zdrowie Twojego przyszłego dziecka. Warto wdrożyć produkty fermentowane, a zwłaszcza zakwas buraczany, oraz probiotyki.
5. Jedz tłuszcz
Zdrowy tłuszcz jest absolutnie niezbędny do produkcji Twoich hormonów. Jeżeli nie masz nietolerancji lub alergii, wzbogać swoją dietę o organiczne jajka, masło lub masło klarowane oraz fermentowane produkty mleczne, jak jogurt grecki lub ser typu parmezan. Nie oszczędzaj na oliwie z oliwek czy awokado.
6. Zapanuj nad stresem
Wysypiaj się, uprawiaj aktywność fizyczną, spaceruj po lesie, relaksuj się. Zadbaj o siebie tak, jak na to zasługujesz. Potrzebujesz teraz skumulować dużo zasobów, aby później podzielić się nimi z planowanym potomkiem.
7. Wspomóż się naturą
Jeżeli Twoje starania o ciążę trwają dłużej niż byś tego chciała, wypróbuj naturalne produkty wspierające Twój układ hormonalny oraz płodność. Należą do nich między innymi: pyłek pszczeli, zioło vitex agnus-castus (niepokalanek pospolity), korzeń maca oraz korzeń ashwagandha.