Coachella
  • Strona główna
  • Zdrowie
  • Rozmowy
  • O mnie
  • Sklep
Zdrowie

Jak w 6 miesięcy poczułam się niezniszczalna?

Katarzyna Kozak-Piskorska
21/05/2020
5 minut(y)

Z dumą i niemałym zadowoleniem przyznać muszę, że w ciągu pół roku wykonałam taki kawał roboty nad swoim zdrowiem i życiem, jakiego chyba nigdy wcześniej nie ogarnęłam. Co spowodowało, że z dnia na dzień zdecydowałam się na reset i upgrade swojego systemu? Punktem wyjścia były nieidealne i nieulegające poprawie parametry krwi oraz nagły jesienny kryzys spowodowany chwilowym, acz intensywnym, przeciążeniem obowiązkami zawodowymi. Jak to bywa z kryzysami – na ogół są najlepszym, co może nas spotkać. I tak w listopadzie rozpoczęła się moja transformacja, której końca nawet nie chcę widzieć.

Co zrobiłam, aby poczuć się tak, jak się czuję dziś?

1. Odstawiłam alkohol i kawę

Najpierw w odstawkę poszły używki. Kto mnie zna, ten wie, że przez większość życia przejawiałam dużą słabość do ich obydwu (ale wie również, że zawsze lubiłam imprezować na trzeźwo, w roli kierowcy rozwożącego przyjaciół bezpiecznie do domów). Na przełomie października i listopada poczułam nagłą niechęć do alkoholu, co ułatwiło mi pożegnanie zwyczaju wieczornej lampki czerwonego wina czy też urodzinowego… (niepozbawionego konsekwencji) „resetu”. Mam nadzieję, że w przypadku trunków wyskokowych zmiana ta będzie trwała. Temat właściwości prozdrowotnych kawy jest bardziej złożony, więc raczej jeszcze do niej wrócę ?  Z olejem MCT i grzybami Lion’s Mane naprawdę robi robotę!

2. Zaczęłam regularnie trenować

Lubię aktywność fizyczną, zawsze dużo chodziłam i miałam liczne romanse z siłownią, jednak pod koniec ubiegłego roku pierwszy raz w życiu zdecydowałam się na współpracę z bardzo kompetentnym trenerem personalnym, który po szczegółowym wywiadzie dotyczącym stylu życia i stanu zdrowia oraz po kilku godzinach obserwowania mojego ciała w akcji, ułożył mi indywidualny trening dostosowany do moich potrzeb. Była to zdecydowanie jedna z najlepszych inwestycji w moim życiu. Pomimo zamkniętych siłowni, wciąż regularnie trenuję w domu, co gwarantuje mi świetne samopoczucie.

3. Zadbałam o jakość snu

Choć zawsze lubiłam spać, całe życie identyfikowałam się jako „sowa” – sygnałem do nieśpiesznego udania się do łóżka była północ, zawsze miałam problem z zaśnięciem, a przy braku budzika (i dzieci) mogłam spać nawet do 10-11. W ramach ogólnego resetu postanowiłam również zadbać o reset rytmu dobowego. Co ciekawe, odkąd zaczęłam kłaść się spać ok. 22, nosić wieczorem okulary blokujące światło niebieskie oraz codziennie się uziemiać, zaczęłam zasypiać w ciągu minuty oraz wstawać wypoczęta i pełna energii ok. godziny 5.30 (dzisiaj nawet 4.50). Pozdrawiam wszystkie “skowronki”! ? 

uziemianie

4. Radykalnie zredukowałam węglowodany

Węglowodany zamulają i nie służą mojemu zdrowiu, dlatego praktycznie wyeliminowałam je w ciągu dnia. Po dwóch jakościowych posiłkach białkowo-tłuszczowych, dopiero późnym popołudniem pozwalam sobie na wysokoskrobiowe warzywa lub niektóre owoce. Zwracam też większą uwagę na to, aby produkty, które spożywam, pochodziły z upraw ekologicznych. Do tego wdrożyłam kompleksową suplementację naturalnymi minerałami, witaminami, aminokwasami, adaptogenami oraz nootropikami (suplementacji poświęcony był poprzedni wpis). Po wakacjach planuję zrobić kolejny krok i wejść w stan ketozy. Trudno mi to sobie wyobrazić, ale podobno będę czuć się jeszcze lepiej! ?

5. Przeprosiłam się z zimnem

Całe życie bałam się zimna i byłam przekonana, że na pewno mnie zabije („załóż czapkę, bo się przeziębisz!”). W wełnianej czapce chodziłam do temperatur rzędu 16-17 stopni, a zmarznąć potrafiłam nawet na dolnej półce sauny czy w cieniu w 30-stopniowym upale. Wtem… natknęłam się w internetach na inspirującą postać Wima Hofa i postanowiłam zacząć morsować. Tak się złożyło, że na imprezie spotkałam koleżankę, która zaproponowała mi wspólne styczniowe wejście do jeziorka Czerniakowskiego, więc się umówiłyśmy. Oczywiście terminy nam się rozjechały i do tej pory nie morsowałyśmy razem, jednak w wyznaczonym dniu dzielnie weszłam do akwenu z przefajnymi ludźmi zapoznanymi na plaży. Morsowałam regularnie do końcówki kwietnia, a teraz eksperymentuję z naprzemiennymi prysznicami. W 2020 roku ani razu nie byłam przeziębiona. Raz co prawda obudziłam się z lekkim bólem gardła, jednak szybko wbiłam się w kostium kąpielowy i wskoczyłam do lodowatego wodospadu – po infekcji nie zostało nawet wspomnienie. Warto zaznaczyć, że jako Katarzyna znana byłam dotąd z przewlekłych jesienno-zimowo-wiosenych infekcji kataralnych… ? No i nagle okazało się, że potrzebuję prawdziwej zimy, żeby musieć nosić czapkę!

View this post on Instagram

Mam nadzieję, że to nie ostatnie nasze spotkanie ? Jak ja to kocham! ? ________________ #ostatniasobota #zima #zdrowie #balans #spokoj #szczescie #morsowanie #mors #foka #wodospad #karkonosze #wdziecznosc #odpoczynek #uwaznosc #ferie #21dnibeznarzekania #health #worklifebalance #mindfulness #peace #chillax #mountains #waterfall #wintertime #stateofmind

A post shared by Kasia Kozak-Piskorska (@coachella.pl) on Feb 22, 2020 at 12:20pm PST

6. Zresetowałam nawyki

Poza zmianą zasadniczych nawyków związanych z używkami, odżywianiem, snem i treningami, wdrożyłam też wiele mniejszych codziennych usprawnień, m.in.: po przebudzeniu od razu wychodzę na taras złapać trochę lumenów i wspomóc produkcję dopaminy; zaś na okoliczność dłuższego dnia oraz porannej błogiej ciszy, wydłużyłam czas codziennej medytacji uważności oraz zaczęłam pisać 5-minutowy dziennik. Niestety masaże i saunę musiałam zamrozić na czas trwania lockdownu. Wdrożyłam natomiast wiele update’ów i zasad dotyczących produktywności, ale o tym może innym razem. Z pewnością pomocne było cięcie przyjmowanych informacji i bodźców.


Prawdziwa wolność jest niemożliwa bez umysłu uwolnionego dzięki dyscyplinie.

Mortimer J. Adler

7. Zresetowałam lęki i przekonania

Sytuacja lockdownu oraz widmo kryzysu ekonomicznego skłoniły mnie do pogłębionego wglądu w swoje najbardziej paraliżujące lęki, głęboko zakorzenione przekonania i obciążające programy, wyłażące z ukrycia w kryzysowych sytuacjach. Dzięki tej uważnej konfrontacji zupgrade’owałam nie tylko hardware, ale również software – zrewidowałam życiowe priorytety, podjęłam decyzje i działania, których wcześniej bym nie podjęła oraz ujrzałam swoje życie w zupełnie nowym świetle (więcej o tym, jak przetrwałam lockdown, napiszę w kolejnym tygodniu).


Jak się czuję?

Nie przeziębiam się, nie marznę, mam dużo siły i motywacji do rozwoju i działania. W ciągu dnia nie doświadczam spadków energii, zawieszeń systemu ani powiadomień o przepełnieniu twardego dysku czy nowych wirusach (haha). W pracy niemal codziennie potrafię złapać taki flow, że na chwilę zapominam o reszcie świata. Moje relacje rodzinne uległy znacznemu umocnieniu. Jednym słowem – takiego samopoczucia życzę każdemu.

Jeżeli moja historia brzmi dla Ciebie zachęcająco, na początek polecam Ci lekturę poradnika „Biohacking” Karola Wyszomirskiego, którą niedawno przeczytałam i która mogłaby być podsumowaniem mojej dotychczasowej drogi – zawarte są w niej wszystkie niezbędne informacje i wskazówki dotyczące resetu życiowego systemu. Na hasło biohacking otrzymasz rabat 40% na pierwszą w Polsce książkę o hackowaniu ciała i umysłu.

PS1. W książce są fantastyczne przepisy na kuloodporną kawę czekoladową! Z pewnością przetestuję, jak tylko wrócę do picia kawy ?

PS2. Jakie są Twoje dobre nawyki?

Tagi: odżywianie, sen, suplementy, umysł
Udostępnij
2
Poprzedni post Suplementy na odporność Następny post Jak przetrwać lockdown
Autor

Katarzyna Kozak-Piskorska

Jako certyfikowany Health Coach, czyli coach zdrowia, kobiet planujących ciążę, w ciąży i w połogu pomogę Ci zadbać o optymalne odżywianie, suplementację i styl życia, tak aby Twoje dziecko cieszyło się zdrowiem metabolicznym przez całe życie.

Skontaktuj się

Może Ci się spodobać

Zdrowie
Jak chronić swoją energię?
31/03/2022
swiadomosc
Zdrowie
7 kroków do świadomości
07/03/2022
Zdrowie
Jak się nie zdradzać?
17/06/2022
Zdrowie
7 kroków do długowieczności
09/02/2022
Zdrowie
Jak dbać o mitochondria?
07/10/2021
Zdrowie
7 nawyków na nowy rok
05/01/2022
Katarzyna Kozak-Piskorska

Katarzyna Kozak-Piskorska

Jako certyfikowany Health Coach, czyli coach zdrowia, kobiet planujących ciążę, w ciąży i w połogu pomogę Ci zadbać o optymalne odżywianie, suplementację i styl życia, tak aby Twoje dziecko cieszyło się zdrowiem metabolicznym przez całe życie.

Więcej

Produkty

  • Po co Ci produktywność 0,00 zł
  • Healy
  • Sesja Reiki 79,00 zł

Poznajmy się

Więcej o mnie

  • Certyfikaty
  • Media

Najnowsze posty

  • 1
    Odżywianie nieistotne w ciąży?
    19/04/2023
  • 2
    Jak przygotować się do ciąży?
    20/02/2023
  • 3
    Gdzie zaczyna się zdrowie?
    19/10/2022

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z optymalizacją zdrowia i pobierz darmowego e-booka poświęconego produktywności, czyli odzyskiwaniu czasu na rozwój i profilaktykę zdrowia:

Wybrane

swiadomosc
Zdrowie

7 kroków do świadomości

Katarzyna Kozak-Piskorska
07/03/2022
Zdrowie

Jak wyzdrowieć?

Katarzyna Kozak-Piskorska
10/11/2021
Zdrowie

Dlaczego chorujemy?

Katarzyna Kozak-Piskorska
28/10/2021
Zdrowie

Jak rozwijać kobiecość?

Katarzyna Kozak-Piskorska
08/03/2021

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z optymalizacją zdrowia i pobierz darmowego e-booka poświęconego produktywności, czyli odzyskiwaniu czasu na rozwój i profilaktykę zdrowia:

To musi i musiało być takie trudne. Wyjść z mi To musi i musiało być takie trudne. Wyjść z miejsca, w którym nie czuło się zagrażającego życiu głodu, ani ciężaru i nieporadności swojego ciała. Urodzić się w pełni świadomym, lecz nie móc swobodnie się przemieszczać. Urodzić się w pełni genialnym, lecz nie móc swobodnie wypowiadać swoich myśli i potrzeb. Urodzić się doskonałym, lecz w 100% zależnym od innych. Bezgranicznie zaufać i powierzyć swoje przetrwanie oraz swój rozwój opiekunom.

Czy Twoje zaufanie nie zostało zawiedzione? Czy w każdej chwili miałeś dostęp do mleka i piersi swojej mamy? Czy ramiona rodziców w każdej chwili były dla Ciebie otwarte, pełne ciepła i miłości? Czy czuły głos i znajomy zapach zawsze były blisko Ciebie?

Czy nie bałeś się przerażającego uczucia głodu i osamotnienia? Braku kojących uderzeń jedynego znanego Ci serca? Czy nie przeżyłeś chwil rozpaczy i bezsilności, czy nie miałeś złamanego serca? Czy nie doświadczyłeś rany odrzucenia?

Czas mocno utulić tę niedocenioną, opuszczoną część Ciebie, która zawsze zasługiwała na bezgraniczną miłość, bliskość i dostępność. Czas stanąć za sobą i każdego dnia wypełniać siebie i swoje życie tym wszystkim, czego kiedykolwiek Ci odmówiono 💚
_____________________
#ranaodrzucenia #matczynarana #trauma #dziecinstwo #odpowiedzialnosc #wewnetrznedziecko #niemowle #mama #rodzicielstwo #rozwoj #wolnosc #obfitosc #zmiana #rodzina #zdrowie #dobrostan #wellness #wellbeing #health #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #growth #change #family #parenting #reparenting #méxico
„W czasach zmian, świat należy do tych, którz „W czasach zmian, świat należy do tych, którzy się uczą, podczas gdy ci, którzy już się „nauczyli”, okazują się świetnie przygotowanymi do życia w świecie, który już nie istnieje.” – Eric Hoffer

Szkoła to element świata, który szczęśliwie dla mnie już nie istnieje. Pośpiech, stres, ocenianie, udupianie lub - w najlepszym wypadku - upupianie. Porównywanie, umysłu homogenizowanie, tuczenie - jak gęsi - bezużyteczną pamięciową „wiedzą”. Tejże gównowiedzy sprawdzanie, testowanie, na twardym krześle żywiołu usadzanie. Mózgu pranie. Z przypadku, statusu materialnego lub rejonizacji przymusowe socjalizowanie. 

Jeśli przejdziesz te minimum 12 lat tresury, wyjdziesz albo złamany, jak ujeżdżony dziki niegdyś koń (i gotowy być dobrym obywatelem) albo psychicznie pokiereszowany, bo przez ponad dekadę wmawiano Ci, że nie wolno Ci być sobą. Że masz się dostosować, bo nie przejdziesz do następnej klasy i WSTYD będzie dla całej rodziny. Że masz być świetny w każdej dziedzinie, ale lepiej nie w plastyce, bo się nie opłaca. Że masz się nie wyróżniać, bo Cię zdiagnozują. I weźże te nogi z ławki, gówniaro, bo pójdziesz „na dywanik”.

[gest Kozakiewicza]
_____________________
#pierwszydzienszkoly #wolnedzieci #dziecizwolnegowybiegu #wolniludzie #nauka #rozwoj #wolnosc #radosc #zmiana #edukacjadomowa #edukacja #szkola #system #systemoswiaty #rodzina #zdrowie #dobrostan #wellness #wellbeing #health #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #growth #change #family #unschooling #méxico
Myślisz o przeprowadzce do innego kraju? Ta zmian Myślisz o przeprowadzce do innego kraju? Ta zmiana spowoduje, że już nigdy nie przestaniesz się uczyć. Języka, zwyczajów i mentalności. Kultury, tradycji i przyrody. Miejsc, miast i dróg. Cen, produktów i sklepów. Śpiewu innych ptaków, dźwięku innego morza i szumu innych gatunków drzew. Innych zjawisk przyrodniczych (np. trzęsienia ziemi i huragany), innych pór roku i innych smaków warzyw i owoców. Innej biurokracji, innych gatunków i innych rozmiarów pajęczaków… 🦂 (tutaj też sporo nauki dla układu nerwowego)

Jakiego tematu byśmy się nie podjęli w Meksyku, wciąż uczymy się tutejszych realiów, tutejszej komunikacji i tutejszego pojęcia czasu, bardzo odległego od tego, co znamy z Europy. Wciąż uczymy się charakterystyki kolejnych branż, jak choćby architektura i budownictwo. My nie z tych, co na długo zalegną pod palmą z wodą kokosową. Po godzinie zaczynamy się wiercić i zastanawiamy się, jakiego wyzwania by tu się teraz podjąć. Ich lista jest już dość długa, a więc i nauki przed nami sporo 🤓

Czy jest łatwo? Nie! Jest w ***j trudno. Czy jest warto? Tak! Jest w ***j warto! Pomimo chwil zwątpienia, bezsilności czy strachu, bilans jest zawsze dodatni, bo nic nie daje takiej ekscytacji, jak zmiana, radości, jak realizacja marzeń i satysfakcji, jak praktyka swojej sprawczości. My podejmujemy wyzwanie. A Ty? Jakie podejmujesz wyzwanie? 💚
_____________________
#meksyk #doprzodu #nauka #wyzwanie #wyzwania #rozwoj #ryzyko #zmiana #marzenia #radosc #ekscytacja #satysfakcja #sprawczosc #zyciemarzen #rodzina #zdrowie #dobrostan #wellness #wellbeing #health #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #growth #change #challenge #family #méxico
Rodzimy się i wszystkiego się uczymy. Uczymy się po swojemu patrzeć na świat. Uczymy się rozszyfrowywać stany emocjonalne opiekunów. Uczymy się komunikować. Uczymy się przemieszczać. Robimy odważne, często ryzykowne, eksperymenty. Upadamy i podnosimy się. Popełniamy błędy i wyciągamy wnioski.

Potem przychodzi czas, że uczymy się pisać, liczyć, władać językami „obcymi”. Uczymy się relacji rówieśniczych. Tutaj tolerancja na błędy zmniejsza się wraz z upływającym czasem. Coraz rzadziej ktokolwiek wspiera nas w tym, aby pozbierać się po upadku. Coraz mniej zachęca się nas do podejmowania odważnych działań.

Wtedy w tle coraz częściej szemrze słowo „normalny”. A może tak zachowywałbyś się normalnie? A może tak zająłbyś się czymś normalnym? A może tak poszedłbyś na normalny kierunek studiów? A może tak poszedłbyś do normalnej pracy? A może tak przeżyłbyś swe życie normalnie? A może tak sprawdzimy, czy nie dostaniesz żadnej diagnozy - etykietki usprawiedliwiającej Twoją rażącą odmienność?

I potem raptem przychodzi taki dzień, który ma być skopiowany i wklejony aż do progu wieku emerytalnego. Wtedy już nie ma miejsca na odważne eksperymenty, tolerancji na nieoczywiste decyzje czy chwilowe upadki. Teraz to już bądź normalny. Zapomnij o marzeniach, bo już nie jesteś dzieckiem. Zapomnij o nauce i eksperymentach. Zapomnij o podejmowaniu ryzyka, bo jeszcze życie przegrasz.

No dobrze. Ale co, jeśli jednak wygrasz? 🫣
_____________________
#natura #rozwoj #nauka #ryzyko #zmiana #marzenia #zyciemarzen #mama #niemowle #rodzina #zdrowie #dobrostan #wellness #wellbeing #health #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #growth #méxico #risk #change #bigdreams #thinkbig

Coach Zdrowia

Certyfikowany Health Coach, czyli coach zdrowia, kobiet planujących ciążę, w ciąży i w połogu. Mama trójki dzieci urodzonych siłami natury. Współtwórczyni Casa Polen - zdrowych apartamentów na meksykańskim wybrzeżu Pacyfiku.

Ostatnie

  • 1
    Odżywianie nieistotne w ciąży?
    19/04/2023
  • 2
    Jak przygotować się do ciąży?
    20/02/2023
  • 3
    Gdzie zaczyna się zdrowie?
    19/10/2022

Zdrowie

Odżywianie nieistotne w ciąży?
19/04/2023
Jak przygotować się do ciąży?
20/02/2023
Gdzie zaczyna się zdrowie?
19/10/2022
Coachella
  • Email
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Polityka prywatności
  • Regulamin sklepu

Copyright © 2020 Coachella. All rights reserved.

Coachella

Poznajmy się

Tagi

ciąża dzieci długowieczność kobiecość koherencja mindfulness odporność odżywianie sen suplementy umysł wdzięczność

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zamknij tę stronę.

Powered by  Zgodności ciasteczek z RODO
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

Ściśle niezbędne ciasteczka

Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.

Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.

Polityka prywatności

Więcej informacji: Polityka prywatności