Przed nami październik, czyli najbardziej produktywny miesiąc w roku. Choć może słowo „produktywność’ jest nieco przebrzmiałe i może budzić intuicyjny sprzeciw („nie jestem robotem, hello?”), zgłębienie jej tajników może przynieść korzyści na wielu poziomach, nie tylko zawodowych. Jeżeli nauczysz się lepiej zarządzać sobą w czasie, szybciej podejmować decyzje i realizować tylko najważniejsze zadania, może okazać się, że nagle stać Cię na dłuższy sen, dawno odwlekany trening lub zaległą lekturę. Zaimplementowanie prostych rozwiązań sprzyjających produktywności może wręcz wyzwolić Cię spod dominacji pracy i pokazać, że życie ma do zaoferowania o wiele wiele więcej.
Tajniki produktywności mogą być również pomocne w czasach lockdown’ów i homeoffice’ów, gdy trzeba jednocześnie pogodzić wiele ról do odegrania. Sprzyjają przy okazji odporności na drobnoustroje, ponieważ niosą za sobą mniejsze pokłady stresu oraz większe zasoby czasu na dbanie o ciało i umysł. Działa to w dwie strony, ponieważ to właśnie Twoje zdrowie i samopoczucie jest prekursorem Twojej produktywności. Jeżeli Twój mózg jest dobrze odżywiony, zregenerowany i spokojny, może swobodnie wejść na wyższe obroty. Jeżeli nie karmisz go śmieciowym jedzeniem, śmieciowymi informacjami i bezsensownymi pożeraczami czasu, odwdzięczy Ci się z nawiązką.
Jak dbać o mózg i jego zasoby?
1. Dbaj o siebie
Twój mózg w 60% zbudowany jest z tłuszczu, więc karm go zdrowymi tłuszczami, najlepiej bogatymi w kwasy tłuszczowe omega-3. Pamiętaj, że mózg oczekuje od Ciebie zdrowego regenerującego snu, podczas którego będzie mógł utrwalić i przetworzyć wiele informacji oraz ruchu, dzięki któremu otrzyma właściwą porcję tlenu. Nie zaprzęgaj umysłu do tzw. multitaskingu – częste przełączanie się pomiędzy zadaniami powoduje duże obciążenie i zmęczenie Twojego układu nerwowego.
2. Praktykuj uważność
Ponad 80% ludzi sukcesu, z którymi przeprowadziłem wywiady, codziennie medytuje lub w jakiś inny sposób praktykuje uważność. (…) Medytacja jest metaumiejętnością wpływającą pozytywnie na wszystko inne, co robimy. Jeżeli zaczynasz dzień od ćwiczenia koncentracji wtedy, kiedy nie jest Ci ona potrzebna (siedząc na kanapie przez 10 minut), możesz się łatwiej skupić wtedy, kiedy naprawdę Ci na tym zależy. (…) Gdybym miał wybrać tylko jedno ćwiczenie dla ciała, prawdopodobnie zdecydowałbym się na martwy ciąg ze sztangą sześciokątną (…). Gdybym miał wybrać jedno ćwiczenie dla umysłu, byłaby to medytacja przez 10-20 minut dziennie.
Tim Ferriss
3. Pielęgnuj dobre nawyki
Dobre nawyki są dobre, ponieważ chronią Twój umysł przed nadmiarem decyzji do podjęcia. Dzięki zautomatyzowanym działaniom, nie musisz już zastanawiać się, czy akurat dzisiaj będziesz medytować lub realizować swój plan treningowy. Ta decyzja została już dawno podjęta, a Ty tylko masz ją wyegzekwować, by potem zająć się naprawdę ważnymi dla Ciebie decyzjami i zadaniami. Pamiętaj przy tym, że jakość Twojego poranka determinuje jakość całego dnia.
4. Eliminuj dystraktory i pożeracze czasu
Zaobserwuj swoją relację z telefonem i ze swoim najbliższym otoczeniem. Kto tu zarządza Twoim czasem? Czy Twojej uwagi nie rozpraszają ciągłe powiadomienia, a czasu nie pochłaniają media społecznościowe i bezcelowe newsy o COVID-19? I nie twierdzę, że telefony i media społecznościowe są złe – twierdzę, że powinny służyć Tobie, a nie Ty im.
5. Wyznaczaj cele
Żeby robić, trzeba wiedzieć, co robić. Wyznaczaj więc sobie cele i kolejne kroki realizacji, ukierunkuj swoją uwagę na rezultat, jaki chcesz osiągnąć i każdego dnia rób przynajmniej jedną rzecz, która Cię do niego przybliża.
6. Szanuj swój czas
Czy umiesz postawić granice osobom i sprawom, które wciąż „zawracają Ci głowę” i odciągają Cię od realizacji Twoich celów? Pamiętaj, że każdy powrót do stanu pełnego skupienia może zająć od kilkunastu do kilkudziesięciu minut lub nawet może nie być już tego dnia możliwy.
7. Suplementuj
Jeśli masz już ogarnięte pierwsze 6 punktów, możesz pomyśleć o naturalnej suplementacji – Twój mózg wesprą między innymi Omega-3, L-teanina czy Lion’s Mane.
Poznaj konkretne techniki i narzędzia, które przetestowałam na przestrzeni ostatnich miesięcy i które odmieniły moje życie. Zapraszam Cię do lektury darmowego e-booka „Po co Ci produktywność”, który otrzymasz zaraz po zapisie do newslettera Coachella.pl. Znajdziesz w nim również kody rabatowe oraz listę przydatnych lektur: