Szyszynka jest niewielkim gruczołem dokrewnym umiejscowionym w samym środku mózgu, odpowiedzialnym za wiele funkcji życiowych, w tym regulację rytmów okołodobowych poprzez produkcję melatoniny. Melatonina, znana także jako hormon snu, jest jednym z najsilniejszych znanych antyoksydantów.
Szyszynka posiada także zdolność produkcji silnie halucynogennego związku o nazwie DMT, czyli dimetylotryptaminy, obecnej również w ayahuasce i innych enteogenach – być może to dlatego Kartezjusz uważał szyszynkę za siedzibę ludzkiej duszy. Zdrowa szyszynka sprzyja jasności umysłu, balansowi emocjonalnemu i zdrowiu układu nerwowego.
„Załaduj wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.”
Alan Watts o działaniu DMT
Niestety wiele współczesnych czynników środowiskowych działa na niekorzyść szyszynki, powodując jej zwapnienia i zaburzenia wydzielania melatoniny. Problem dotyczy około 60% populacji ludzkiej. Skutkami mogą być: bezsenność, przedwczesne starzenie, zmęczenie, depresja oraz większa podatność na choroby stylu życia. Szyszynka ma najwyższy wskaźnik zwapnienia spośród wszystkich tkanek ciała.
Jak odwapnić szyszynkę?
1. Wyeliminuj fluor, rtęć i aluminium
Fluor, silna neurotoksyna, jest największym wrogiem Twojej szyszynki, dlatego jak najszybciej wymień pastę do zębów i zacznij filtrować wodę. Tylko proces odwróconej osmozy lub destylacji skutecznie usuwa fluor z kranówki.
Również rtęć obecna w wypełnieniach amalgamatowych oraz aluminium, z którego robi się m.in. kawiarki, patelnie czy garnki oraz dodaje się do dezodorantów, powoduje zwapnienia szyszynki.
2. Wyeliminuj alkohol i tytoń
Alkohol stanowi zagrożenie zarówno dla całej gospodarki hormonalnej, jak i dla całego Twojego mózgu. Konsumpcja alkoholu wyczerpuje organizm, zwiększając tym samym jego podatność na toksyny. Nawet bierna ekspozycja na dym papierosowy może zaburzać czynności Twojej szyszynki.
3. Eksponuj się na światło słoneczne
Zadbaj o to, aby w ciągu dnia jak najwięcej czasu spędzać na zewnątrz – w miarę możliwości patrz prosto we wschodzące i zachodzące słońce. Śpij w jak największym zaciemnieniu, a po zmroku blokuj światło niebieskie.
4. Rób ćwiczenia oddechowe
Zainteresuj się metodą Wima Hofa lub oddechem dr. Joe Dispenzy. Technika ta wspomaga przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego i naturalną produkcję DMT w Twojej głowie.
5. Pij ocet jabłkowy i kombuchę
Ocet jabłkowy ma bardzo silne działanie oczyszczające – nawet z aluminium – i, jeśli pragniesz zdrowia swojej szyszynki, powinien być stałym punktem Twojej porannej rutyny. Równie szerokie spektrum właściwości prozdrowotnych, w tym probiotycznych, ma kombucha.
6. Wzbogać swoje menu
Przede wszystkim staraj się wybierać organiczną żywność bez pestycydów i konserwantów, najlepiej bogatą w chlorofil. Panaceum dla Twojej szyszynki będzie m.in. bogate w przeciwutleniacze kakao i gorzka czekolada, tamaryndowiec, awokado, kokos, kurkuma i oregano.
7. Suplementuj
Kluczowym pierwiastkami sprzyjającymi szyszynce są jod i magnez oraz witaminy: D3, K2 i z grupy B (zwłaszcza B1 i B12). Warto wzbogacać swoją dietę chlorellą i spiruliną, które silnie oczyszczają organizm z metali ciężkich oraz olejem konopnym, który wzmacnia wszystkie zdrowe komórki.
Literatura:
- Why You Should Detox Your Pineal Gland | Christiane Northrup, M.D.
- Prevalence of pineal gland calcification as an incidental finding in patients referred for implant dental therapy
- Fluoride deposition in the aged human pineal gland – PubMed
- Effect of the pineal gland on alcohol consumption by congenitally blind male rats – PubMed
- The Importance of Your Pineal Gland For Over-All Health and Well-Being ⋆ The Costa Rica News
- Is Alcohol an Endocrine Disruptor?