Coachella
  • Strona główna
  • Zdrowie
  • Rozmowy
  • O mnie
  • Sklep
Motoryzacja

Jak przygotować się do ferii?

Katarzyna Kozak-Piskorska
17/01/2020
3 minut(y)

Choć ptaki i kwiaty zwiastują już wiosnę, ferie zimowe w pięciu województwach trwają w najlepsze, a do pozostałych – zbliżają się wielkimi krokami. Warto pamiętać, że nie tylko do pobytu i aktywnego wypoczynku należy się przygotować, ale również – do trasy, którą musimy w tym celu pokonać. Co zrobić, aby dotrzeć na miejsce bez niespodzianek?

1. Sprawdź, czy na pewno znasz aktualne przepisy

Media na bieżąco śledzą wszystkie pomysły ustawodawcze, uprzejmie donosząc społeczeństwu o każdej planowanej zmianie. Jeżeli nie zajmujesz się bezpieczeństwem ruchu drogowego zawodowo, masz więc prawo czuć zagubienie, ale również obowiązek aktualizowania swojej znajomości prawa na bieżąco. Czy pieszy ma już pierwszeństwo względne lub bezwzględne (nie, nie ma!)? Czy muszę mieć przy sobie prawo jazdy (tak!)? I na czym – u licha – polega ten nieszczęsny suwak? Pewien kierowca z Kielc był doskonale poinformowany, że w grudniu ubiegłego roku weszły nowe przepisy, jednak nie wiedział, że zasadę jazdy „na suwak” należy stosować wyłącznie w przypadku zatoru na drodze…

„Ale teraz jest suwak!”

Przed trasą polecam wizytę na portalu https://www.prawodrogowe.pl/.

2. Sprawdź, jak ma się Twoje auto

Przed podróżą koniecznie upewnij się, że masz ważne badanie techniczne, OC, AC oraz opony zmienione na zimowe. Zrób też podstawowy przegląd samochodu: sprawdź poziom oleju, ciśnienie powietrza w oponach, stan hamulców, w razie potrzeby – uzupełnij płyn do spryskiwaczy. Dzięki tym kilku podstawowym zabiegom, możesz uniknąć nieplanowanych postojów. Warto także sprawdzić stan koła dojazdowego oraz upewnić się, że mamy podstawowe narzędzia do zmiany koła, w razie gdyby nieplanowany postój jednak nam się przytrafił.

3. Sprawdź, jak ma się kierowca

Przegląd auta to nie wszystko. Ważny, jeśli nie najważniejszy, jest również stan techniczny kierowcy. Moim zdaniem nie ma czegoś takiego, jak zawsze dobry lub zły kierowca. Nasze kompetencje i funkcje poznawcze są ściśle zależne od tego, w jakim stopniu jesteśmy wypoczęci, rozluźnieni i skoncentrowani na drodze. Jeżeli to Ty przez kilka godzin będziesz odpowiedzialny za zdrowie i życie swojej rodziny – pamiętaj, żeby przed feriami nie zarwać żadnej nocy i zdrowo się odżywiać, dodatkowo możesz suplementować magnez i witaminy z grupy B (skorzystaj z kodu rabatowego KasiaZen5 w sklepie Aliness.pl) oraz oczywiście… zacząć praktykować mindfulness 🙂 W podróży pamiętaj o postoju co 2 godziny lub za każdym razem, gdy poczujesz znużenie.

4. Upewnij się, że bezpiecznie spakowałeś/aś bagaż

Pozornie lekkie i niegroźne przedmioty, jak np. telefon (bardzo pozornie niegroźny!), powodują na drogach średnio 13 tys. obrażeń rocznie. Podczas wypadku lub nagłego hamowania przy przepisowej prędkości 50 km/h, niezabezpieczone wewnątrz samochodu przedmioty zamieniają się w pociski, uderzające z siłą niemal 50-krotności ich masy. Telefon “waży” więc wówczas 5-10 kilo, butelka z wodą – 60, zaś damska torebka – 90. Dlatego właśnie miejsce drobnych przedmiotów jest w schowkach, a większych bagaży – w bagażniku lub w packu. Jeżeli jesteś rodzicem – zadbaj też o właściwy dobór zabawek i książek dla swojego dziecka.

  • Torebka “waży” 90 kg
    Zdj. Barbara Król
  • Ja “ważę” 3042 kg
    Zdj. Barbara Król

5. Zaopatrz się w dodatkowe akcesoria

Choć wiosna w pełni, w górach mogą przydać Ci się łańcuchy śniegowe. Dodatkowym gadżetem godnym uwagi jest wideorejestrator GPS. Ja korzystam z modelu Navitel R1050, który cały czas nagrywa sytuację na drodze oraz informuje o niebezpieczeństwach i ograniczeniach prędkości. Nie ogranicza widoczności, do tego włącza się automatycznie przy uruchomieniu silnika, więc nie trzeba o nim pamiętać. Urządzenie szerokokątne nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 w prędkości 30 klatek na sekundę, dzięki czemu nagrany obraz jest dobrej jakości i ukazuje również pobocze. Pamiętaj koniecznie, aby wszelkich ustawień urządzeń GPS dokonywać podczas postoju, aby nie rozpraszać się podczas jazdy!


Wpis powstał we współpracy z marką Navitel.

Tagi: mindfulness
Udostępnij
0
Poprzedni post Zrób (sobie) prezent Następny post Jak w 3 miesiące zmieniłam swoje życie
Autor

Katarzyna Kozak-Piskorska

Jako certyfikowany Health Coach, czyli coach zdrowia, kobiet planujących ciążę, w ciąży i w połogu pomogę Ci zadbać o optymalne odżywianie, suplementację i styl życia, tak aby Twoje dziecko cieszyło się zdrowiem metabolicznym przez całe życie.

Skontaktuj się

Może Ci się spodobać

uważny kierowca
Motoryzacja
Dekalog Kierowcy-Rodzica
01/06/2016
Motoryzacja
Początek: Medytacja za kierownicą
26/01/2011
Koronawirus a jazda samochodem
Motoryzacja, Zdrowie
Koronawirus a jazda samochodem
15/04/2020
Barometr Odpowiedzialnej Jazdy 2019
Motoryzacja
Jak jeżdżą Polacy?
25/04/2019
Motoryzacja, Rozmowy, Zdrowie
Czego nauczył mnie Marcin Turski?
02/07/2020
rozmrażanie gospodarki
Motoryzacja, Zdrowie
Jak rozmrozić gospodarkę
16/06/2020
Katarzyna Kozak-Piskorska

Katarzyna Kozak-Piskorska

Jako certyfikowany Health Coach, czyli coach zdrowia, kobiet planujących ciążę, w ciąży i w połogu pomogę Ci zadbać o optymalne odżywianie, suplementację i styl życia, tak aby Twoje dziecko cieszyło się zdrowiem metabolicznym przez całe życie.

Więcej

Produkty

  • Po co Ci produktywność 0,00 zł
  • Healy
  • Sesja Reiki 79,00 zł

Poznajmy się

Więcej o mnie

  • Certyfikaty
  • Media

Najnowsze posty

  • 1
    Odżywianie nieistotne w ciąży?
    19/04/2023
  • 2
    Jak przygotować się do ciąży?
    20/02/2023
  • 3
    Gdzie zaczyna się zdrowie?
    19/10/2022

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z optymalizacją zdrowia i pobierz darmowego e-booka poświęconego produktywności, czyli odzyskiwaniu czasu na rozwój i profilaktykę zdrowia:

Wybrane

swiadomosc
Zdrowie

7 kroków do świadomości

Katarzyna Kozak-Piskorska
07/03/2022
Zdrowie

Jak wyzdrowieć?

Katarzyna Kozak-Piskorska
10/11/2021
Zdrowie

Dlaczego chorujemy?

Katarzyna Kozak-Piskorska
28/10/2021
Zdrowie

Jak rozwijać kobiecość?

Katarzyna Kozak-Piskorska
08/03/2021

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z optymalizacją zdrowia i pobierz darmowego e-booka poświęconego produktywności, czyli odzyskiwaniu czasu na rozwój i profilaktykę zdrowia:

To musi i musiało być takie trudne. Wyjść z mi To musi i musiało być takie trudne. Wyjść z miejsca, w którym nie czuło się zagrażającego życiu głodu, ani ciężaru i nieporadności swojego ciała. Urodzić się w pełni świadomym, lecz nie móc swobodnie się przemieszczać. Urodzić się w pełni genialnym, lecz nie móc swobodnie wypowiadać swoich myśli i potrzeb. Urodzić się doskonałym, lecz w 100% zależnym od innych. Bezgranicznie zaufać i powierzyć swoje przetrwanie oraz swój rozwój opiekunom.

Czy Twoje zaufanie nie zostało zawiedzione? Czy w każdej chwili miałeś dostęp do mleka i piersi swojej mamy? Czy ramiona rodziców w każdej chwili były dla Ciebie otwarte, pełne ciepła i miłości? Czy czuły głos i znajomy zapach zawsze były blisko Ciebie?

Czy nie bałeś się przerażającego uczucia głodu i osamotnienia? Braku kojących uderzeń jedynego znanego Ci serca? Czy nie przeżyłeś chwil rozpaczy i bezsilności, czy nie miałeś złamanego serca? Czy nie doświadczyłeś rany odrzucenia?

Czas mocno utulić tę niedocenioną, opuszczoną część Ciebie, która zawsze zasługiwała na bezgraniczną miłość, bliskość i dostępność. Czas stanąć za sobą i każdego dnia wypełniać siebie i swoje życie tym wszystkim, czego kiedykolwiek Ci odmówiono 💚
_____________________
#ranaodrzucenia #matczynarana #trauma #dziecinstwo #odpowiedzialnosc #wewnetrznedziecko #niemowle #mama #rodzicielstwo #rozwoj #wolnosc #obfitosc #zmiana #rodzina #zdrowie #dobrostan #wellness #wellbeing #health #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #growth #change #family #parenting #reparenting #méxico
„W czasach zmian, świat należy do tych, którz „W czasach zmian, świat należy do tych, którzy się uczą, podczas gdy ci, którzy już się „nauczyli”, okazują się świetnie przygotowanymi do życia w świecie, który już nie istnieje.” – Eric Hoffer

Szkoła to element świata, który szczęśliwie dla mnie już nie istnieje. Pośpiech, stres, ocenianie, udupianie lub - w najlepszym wypadku - upupianie. Porównywanie, umysłu homogenizowanie, tuczenie - jak gęsi - bezużyteczną pamięciową „wiedzą”. Tejże gównowiedzy sprawdzanie, testowanie, na twardym krześle żywiołu usadzanie. Mózgu pranie. Z przypadku, statusu materialnego lub rejonizacji przymusowe socjalizowanie. 

Jeśli przejdziesz te minimum 12 lat tresury, wyjdziesz albo złamany, jak ujeżdżony dziki niegdyś koń (i gotowy być dobrym obywatelem) albo psychicznie pokiereszowany, bo przez ponad dekadę wmawiano Ci, że nie wolno Ci być sobą. Że masz się dostosować, bo nie przejdziesz do następnej klasy i WSTYD będzie dla całej rodziny. Że masz być świetny w każdej dziedzinie, ale lepiej nie w plastyce, bo się nie opłaca. Że masz się nie wyróżniać, bo Cię zdiagnozują. I weźże te nogi z ławki, gówniaro, bo pójdziesz „na dywanik”.

[gest Kozakiewicza]
_____________________
#pierwszydzienszkoly #wolnedzieci #dziecizwolnegowybiegu #wolniludzie #nauka #rozwoj #wolnosc #radosc #zmiana #edukacjadomowa #edukacja #szkola #system #systemoswiaty #rodzina #zdrowie #dobrostan #wellness #wellbeing #health #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #growth #change #family #unschooling #méxico
Myślisz o przeprowadzce do innego kraju? Ta zmian Myślisz o przeprowadzce do innego kraju? Ta zmiana spowoduje, że już nigdy nie przestaniesz się uczyć. Języka, zwyczajów i mentalności. Kultury, tradycji i przyrody. Miejsc, miast i dróg. Cen, produktów i sklepów. Śpiewu innych ptaków, dźwięku innego morza i szumu innych gatunków drzew. Innych zjawisk przyrodniczych (np. trzęsienia ziemi i huragany), innych pór roku i innych smaków warzyw i owoców. Innej biurokracji, innych gatunków i innych rozmiarów pajęczaków… 🦂 (tutaj też sporo nauki dla układu nerwowego)

Jakiego tematu byśmy się nie podjęli w Meksyku, wciąż uczymy się tutejszych realiów, tutejszej komunikacji i tutejszego pojęcia czasu, bardzo odległego od tego, co znamy z Europy. Wciąż uczymy się charakterystyki kolejnych branż, jak choćby architektura i budownictwo. My nie z tych, co na długo zalegną pod palmą z wodą kokosową. Po godzinie zaczynamy się wiercić i zastanawiamy się, jakiego wyzwania by tu się teraz podjąć. Ich lista jest już dość długa, a więc i nauki przed nami sporo 🤓

Czy jest łatwo? Nie! Jest w ***j trudno. Czy jest warto? Tak! Jest w ***j warto! Pomimo chwil zwątpienia, bezsilności czy strachu, bilans jest zawsze dodatni, bo nic nie daje takiej ekscytacji, jak zmiana, radości, jak realizacja marzeń i satysfakcji, jak praktyka swojej sprawczości. My podejmujemy wyzwanie. A Ty? Jakie podejmujesz wyzwanie? 💚
_____________________
#meksyk #doprzodu #nauka #wyzwanie #wyzwania #rozwoj #ryzyko #zmiana #marzenia #radosc #ekscytacja #satysfakcja #sprawczosc #zyciemarzen #rodzina #zdrowie #dobrostan #wellness #wellbeing #health #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #growth #change #challenge #family #méxico
Rodzimy się i wszystkiego się uczymy. Uczymy się po swojemu patrzeć na świat. Uczymy się rozszyfrowywać stany emocjonalne opiekunów. Uczymy się komunikować. Uczymy się przemieszczać. Robimy odważne, często ryzykowne, eksperymenty. Upadamy i podnosimy się. Popełniamy błędy i wyciągamy wnioski.

Potem przychodzi czas, że uczymy się pisać, liczyć, władać językami „obcymi”. Uczymy się relacji rówieśniczych. Tutaj tolerancja na błędy zmniejsza się wraz z upływającym czasem. Coraz rzadziej ktokolwiek wspiera nas w tym, aby pozbierać się po upadku. Coraz mniej zachęca się nas do podejmowania odważnych działań.

Wtedy w tle coraz częściej szemrze słowo „normalny”. A może tak zachowywałbyś się normalnie? A może tak zająłbyś się czymś normalnym? A może tak poszedłbyś na normalny kierunek studiów? A może tak poszedłbyś do normalnej pracy? A może tak przeżyłbyś swe życie normalnie? A może tak sprawdzimy, czy nie dostaniesz żadnej diagnozy - etykietki usprawiedliwiającej Twoją rażącą odmienność?

I potem raptem przychodzi taki dzień, który ma być skopiowany i wklejony aż do progu wieku emerytalnego. Wtedy już nie ma miejsca na odważne eksperymenty, tolerancji na nieoczywiste decyzje czy chwilowe upadki. Teraz to już bądź normalny. Zapomnij o marzeniach, bo już nie jesteś dzieckiem. Zapomnij o nauce i eksperymentach. Zapomnij o podejmowaniu ryzyka, bo jeszcze życie przegrasz.

No dobrze. Ale co, jeśli jednak wygrasz? 🫣
_____________________
#natura #rozwoj #nauka #ryzyko #zmiana #marzenia #zyciemarzen #mama #niemowle #rodzina #zdrowie #dobrostan #wellness #wellbeing #health #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #growth #méxico #risk #change #bigdreams #thinkbig

Coach Zdrowia

Certyfikowany Health Coach, czyli coach zdrowia, kobiet planujących ciążę, w ciąży i w połogu. Mama trójki dzieci urodzonych siłami natury. Współtwórczyni Casa Polen - zdrowych apartamentów na meksykańskim wybrzeżu Pacyfiku.

Ostatnie

  • 1
    Odżywianie nieistotne w ciąży?
    19/04/2023
  • 2
    Jak przygotować się do ciąży?
    20/02/2023
  • 3
    Gdzie zaczyna się zdrowie?
    19/10/2022

Zdrowie

Odżywianie nieistotne w ciąży?
19/04/2023
Jak przygotować się do ciąży?
20/02/2023
Gdzie zaczyna się zdrowie?
19/10/2022
Coachella
  • Email
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Polityka prywatności
  • Regulamin sklepu

Copyright © 2020 Coachella. All rights reserved.

Coachella

Poznajmy się

Tagi

ciąża dzieci długowieczność kobiecość koherencja mindfulness odporność odżywianie sen suplementy umysł wdzięczność

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zamknij tę stronę.

Powered by  Zgodności ciasteczek z RODO
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

Ściśle niezbędne ciasteczka

Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.

Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.

Polityka prywatności

Więcej informacji: Polityka prywatności