Według wielu danych, przewlekły stres, traumy i nieuwolnione trudne emocje odpowiadają za ludzkie zdrowie aż w 75-85%. Zmiana stylu życia na aktywny, odżywczy i zsynchronizowany z ludzkim rytmem dobowym jest warunkiem koniecznym dla zachowania optymalnego zdrowia i długowieczności, jednak nie zawsze okazuje się wystarczająca. Jeżeli nie wprowadzimy w życie strategii radzenia sobie z trudnymi myślami i emocjami, nasze wysiłki mogą w którymś momencie okazać się niewystarczające.
Chroniczny stres nie tylko jest ojcem większości chorób cywilizacyjnych, ale również obniża jakość naszego codziennego funkcjonowania, powodując zmęczenie, bóle głowy, problemy z koncentracją czy odpornością na patogeny. Ciągły pośpiech, nadmiar obowiązków i walka o przetrwanie to środowisko naszego współczesnego świata i wyssaliśmy je z mlekiem zestresowanej matki, jednak nie jest to nasze środowisko naturalne. Badania epigenetyków dowodzą, że nasz gatunek przetrwał przede wszystkim dzięki współpracy i harmonijnemu rozwojowi, zarówno w obrębie naszego własnego gatunku, jak i w wymiarze międzygatunkowym.
Jak odnaleźć w sobie naturalną harmonię?
1. Wyznacz intencje
Ustal i zapisz sobie odręcznie, na czym Ci w tym roku – i w ogóle w życiu – zależy oraz jakim sprawom chcesz poświęcać uwagę – czyli oddawać swoją życiową energię. Jeśli bliska jest Ci intencja optymalnego zdrowia i dobrego samopoczucia, zapraszam do skorzystania z noworocznego kodu rabatowego 25% w sklepie Coachella.pl. Chętnie wesprę Cię w jej realizacji.
2. Zrób noworoczne porządki
Wyeliminuj sprawy, czynności i zadania, które nie przynoszą Ci adekwatnych do zainwestowanego wysiłku korzyści, czy to emocjonalnych, energetycznych czy finansowych. Odpuść relacje z osobami, które obniżają Twój nastrój i sprawiają, że czujesz się gorzej. Wyrzuć lub oddaj stare przedmioty, które tworzą chaos w Twojej przestrzeni lub trzymają Cię w miejscu. Uporządkuj swój rytm dobowy oraz zrób porządki w lodówce i szafkach kuchennych, aby w nowym roku jeść tylko prawdziwe zdrowe jedzenie.
-
Konsultacja179,00 zł
3. Szanuj się
Szanuj siebie i swoje zasoby, niezależnie od okoliczności i potrzeb otoczenia. Stawiaj zdrowe granice, zadbaj o siebie i bądź dla siebie dobry. Zawsze. Pamiętaj, nalać można tylko z pełnego naczynia. Szacunek dla własnej energii i uwagi oznacza dla mnie również rezygnację z tzw. multitaskingu, pośpiechu, ciągłego rozpraszania się, odbierania telefonu w trakcie wykonywania zajęć wymagających skupienia czy częstego przeglądania mediów społecznościowych lub serwisów informacyjnych.
4. Zarządzaj swoimi myślami
Praktykuj uważność, aby wyłapywać przepływające przez Twój umysł myśli. Poświęcaj czas i uwagę tylko tym myślom, które Ci służą. Pozostałym podziękuj lub przeformułuj je na swoją korzyść. Myśli bezpośrednio wpływają na Twoje emocje, samopoczucie i codzienną rzeczywistość, a tylko od Ciebie zależy, którego wilka z przypowieści nakarmisz – „dobrego” czy „złego”.
5. Rusz się z domu
Aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych stymulantów nastroju, rozładowuje także bieżący stres i napięcie. Przyroda natomiast jest pierwotną, naturalną odtrutką na stresujące środowisko, jakie gatunek ludzki stworzył sobie w ciągu ostatnich dekad.
6. Buduj koherencję
Koherencja jest to stan spokojnej spójności pomiędzy sercem a umysłem, czyli stan równowagi Twojego układu nerwowego. Można ćwiczyć ją za pomocą medytacji, pracy oddechowej z biofeedbackiem lub częstej praktyki wzniosłych uczuć, takich jak radość, miłość, docenienie czy… wdzięczność.
Radość to miłość w działaniu.
Dieter Broers
7. Trenuj wdzięczność
Pisałam już wielokrotnie, że praktyka wdzięczności może aż o 60% poprawiać nasze samopoczucie. Zwracając uwagę na dobre rzeczy, które już Ci w życiu towarzyszą, wytwarzasz w mózgu nowe ścieżki, które pozwalają Ci dostrzegać coraz to więcej dobrych rzeczy, za które możesz być wdzięczny.
8. Przepracuj swoje traumy i programy
Porozmawiaj z terapeutą, spójrz na siebie i świat z innej perspektywy, złap dystans, doceń swoją życiową mądrość, wyciągnij wnioski z doświadczeń. Z szacunkiem pracuj ze swoim ciałem – jedynym, jakie masz – aby je rozluźnić i uwolnić od skumulowanych w ciągu całego dotychczasowego życia napięć. Niech Ci jeszcze chwilę potowarzyszy w dobrym stanie 🙂
9. Ogranicz kofeinę
Kawa co prawda dobrze wpływa na koncentrację i niektórym może przynosić spore korzyści zdrowotne, jednak wrażliwym i zestresowanym osobom niepotrzebnie podnosi poziom kortyzolu. W zamian warto zainteresować się adaptogenami oraz olejkami CBD, które dostosowują poziom energii w organizmie do jego aktualnego zapotrzebowania. Pomóc może również bogata oferta kaw bezkofeinowych.
10. Zaprzyjaźnij się ze stresem
Choć stres kojarzy się przede wszystkim negatywnie, krótkotrwały stres jest nam potrzebny i działa na naszą korzyść. Interpretowanie każdego stresu jako czegoś niezdrowego potęguje go i faktycznie może uczynić go niezdrowym. To bardzo dobrze, że czujesz stres, gdy wychodzisz ze swojej strefy komfortu i robisz coś zupełnie nowego, nieznanego. Możesz nazwać to poczucie ekscytacją 🙂
Życzę Ci dużo zdrowia i spokoju w nowym roku! 💚