Jak pisze doktor Frédéric Saldmann w książce „Twoje zdrowie w Twoich rękach”, długowieczność to nie tylko kwestia genów (15% ryzyka chorób) i trybu życia (85%), ale również subiektywnej percepcji czasu. Co robić, aby był on dla nas bardziej łaskawy, a wakacje trwały dłużej?
1. Trenuj mózg
Ludzki mózg jest zdolny do produkowania nowych komórek nerwowych na każdym etapie życia. Pomocne jest ćwiczenie pamięci – zapamiętywanie zamiast zapisywania PIN-ów czy numerów telefonu. Ratunkiem dla mózgu jest również nauka nowych czynności lub nauka wykonywania czynności inaczej – na przykład mycia zębów lewą ręką, jeśli jesteś praworęczny. Ustal, czego chciałbyś się jeszcze w życiu nauczyć. Sporządź listę niezrealizowanych planów i marzeń oraz strategię, jak i kiedy to ogarnąć. Zacznij już dziś.
2. Opuść strefę komfortu
Jak pisze lekarz francuskich gwiazd, aby zachować sprawność, trzeba narażać się na niewielkie stresy, czyli zmuszać do robienia rzeczy, których nie mamy w zwyczaju. Przykładem takiego zachowania jest poranny zimny prysznic – początkowo niezbyt przyjemny, ale długofalowo dający pozytywne zdrowotne efekty. Podobnie sprawa wygląda z wyzwaniami w życiu zawodowym i osobistym, które wiążą się z chwilowym dyskomfortem, jednak mogą otworzyć przed Tobą nowe drzwi. Podejmij je!
3. Wyjdź do ludzi
Badania naukowe dowodzą, że rozmowy z innymi poprawiają pamięć i zwiększają możliwości intelektualne, w każdym wieku. Pomocny może być nawet small talk z sąsiadem – każda interakcja wpływa zbawiennie na sprawność naszego mózgu. Jeżeli, tak jak ja, masz trudność z zapamiętywaniem imion nowo poznanych osób – wyjdź z domu i ćwicz tak długo, aż zaczniesz odnosić sukcesy i będziesz mógł zwracać się do każdego po imieniu.
4. Unikaj rutyny
Jak od lat doradzamy w Fundacji ZenDriving, i jak doradza doktor Saldmann w swoim poradniku, warto zmieniać codzienną trasę do pracy, ponieważ rutyna sprzyja brakowi uważności i ryzyku zdarzeń drogowych. Żaden rodzaj monotonii nie sprzyja funkcjom poznawczym.
„Powtarzanie tych samych czynności daje nam poczucie, że jeden dzień niczym nie różni się od drugiego. Powoli mylą nam się tygodnie, miesiące i lata.”
dr Frédéric Saldmann
Nowości i zmiany to najlepszy patent na długowieczność – poznawaj nowe smaki, czytaj nowe książki, zmieniaj kręgi towarzyskie, podróżuj w nowe miejsca i… tańcz 🙂 Postaw na serendipity i spontanicznie odkrywaj świat ?
5. Kontempluj rzeczywistość
Czas jest w Twoich rękach i możesz go modelować wedle własnego uznania. W trakcie 10-minutowej medytacji czas potrafi dłużyć się wprost niemiłosiernie. Pamiętasz, jak jako dziecko wyjeżdżałeś na cały miesiąc na wakacje? Dni i tygodnie trwały całą wieczność – jest to możliwe także teraz, pod warunkiem, że uważnie spędzasz swój czas. Bądź tu i teraz.
6. Śmiej się
Śmiech odgrywa ważną rolę w zachowaniu dobrego zdrowia – działa odstresowująco i korzystnie dla serca oraz układu krążenia. Podobno ludzie z poczuciem humoru umierają później. Ważne więc, żeby umieć odnaleźć powód do śmiechu wszędzie tam, gdzie się da i nie czuć się w obowiązku odgrywania poważnych ról. Aby sobie w tym pomóc, otaczaj się wesołymi i pogodnymi ludźmi.
7. Nie marudź
Wzbraniaj się przed wysłuchiwaniem narzekania – jest tak samo zaraźliwe jak śmiech, tyle że fatalnie wpływa na nasz mózg – zmniejsza jego część odpowiedzialną m.in. za rozwiązywanie problemów, inteligencję i pamięć. Jeśli narzekanie zdążyło wejść Ci w krew – spróbuj zastąpić je praktyką wdzięczności. Codziennie wieczorem pomyśl o 3 rzeczach, za które jesteś wdzięczny – za dach nad głową, pitną wodę w kranie, a może za to, że stać Cię na wakacje?
Znasz inne patenty na długowieczność? 🙂
Źródła:
- Saldmann Frédéric, „Twoje zdrowie w Twoich rękach”
- https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/zdrowie/