Coachella
  • Strona główna
  • Zdrowie
  • Rozmowy
  • O mnie
  • Sklep
Zdrowie

Jak pokonać jet lag

Katarzyna Kozak-Piskorska
14/07/2020
5 minut(y)

Po wynikach wyborów prezydenckich masz ochotę znaleźć azyl na drugiej półkuli? A może po prostu postanowiłeś/aś wykorzystać przerwę w lockdownach na odległe wakacje? Podróże są wspaniałe – pozwalają nam poznawać ludzi i ich kultury, doświadczać nowych smaków, zapachów i widoków oraz przy odrobinie szczęścia – wydobywać nas z utartych ścieżek myślenia, czucia i życia.

Choć podróże lotnicze są radykalnie mniej obarczone ryzykiem wypadku niż samochodowe, niestety nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia. Godziny w bezruchu, suchym powietrzu i hałasie nie są odpowiednikiem naszego naturalnego środowiska. Klimat panujący w samolocie – przede wszystkim niskie ciśnienie i niebieskie światło – prowadzić może do uszkodzeń mitochondriów, zmęczenia i stanów zapalnych.

O ile podróże na północ czy południe są bardziej akceptowalne dla naszych organizmów, o tyle zmiana stref czasowych może kosztować nas nieco więcej zdrowia. Częsty jet lag i chroniczne zmęczenie podróżą może prowadzić nie tylko do zaburzeń snu i nastroju, ale również – poprzez m.in. zaburzenie procesów autofagii – do chorób serca czy nowotworów (podobnie jak praca zmianowa). Na szczęście z pomocą przychodzą lockdowny (ha ha ha)… biohakerskie taktyki ułatwiające nam podróże w czasie.

Jak zhakować jet lag?

Przed wylotem:

1. Jak najszybciej zadbaj o jelita

Zadbane jelita pomogą Ci zachować zdrowie przez długie lata oraz wesprą procesy odpowiedzialne za wydzielanie melatoniny, czyli tzw. “hormonu snu”.

2. Jak najszybciej zacznij redukować poziom stresu

Przed wystawieniem się na obciążenie w postaci długiej podróży warto zadbać o regenerację organizmu. Zalecany jest odpoczynek, dobry sen oraz suplementacja Ashwagandhy i magnezu (kod zniżkowy 5%: KasiaZen5). Można też skorzystać z okazji i rozpocząć przygodę z medytacją – np. uważności.

3. Wyposaż się w okulary blokujące niebieskie światło

Światło na pokładzie samolotu śmiało można nazwać śmieciowym. Sieje w naszych organizmach podobne spustoszenie, co śmieciowe jedzenie. Warto chronić się więc przed nim specjalnymi okularami (kod zniżkowy 5%: KasiaZen5).

4. Zainteresuj się odzieżą kompresyjną

Latanie zwiększa ryzyko zakrzepicy aż o 100-200%, a odzież kompresyjna pomoże Ci zachować dobre krążenie podczas długiego lotu i zminimalizować ryzyko stanów zapalnych. Dzięki temu po podróży będziesz mniej opuchnięty/opuchnięta i zmęczony/zmęczona.

5. Unikaj alkoholu przez 3 dni przed wylotem

Alkohol przyczynia się do odwodnienia organizmu oraz zaburzeń faz snu. Twój organizm nie tęskni za dodatkowymi utrudnieniami, lepiej więc nie dolewać benzyny do ognia.

6. Zacznij przestawiać zegar 3 dni wcześniej

Stopniowo przesuwaj swój zegar biologiczny o pół godziny lub godzinę każdego dnia, żeby zmiana strefy czasowej była jak najmniej gwałtowna. Jeśli wybierasz się na wschód, kładź się spać i wstawaj wcześniej niż zwykle. Jeśli planujesz podróż na zachód – kładź się spać i wstawaj coraz później. JetLagRooster

7. Wyposaż się w melatoninę

Suplementacja melatoniny podczas lotu lub na miejscu to ostateczność, jednak jej posiadanie „na wszelki wypadek” może poprawić Twój komfort. Być może po zastosowaniu dalszych wskazówek, okaże się bezużyteczna.

Zasady podróżowania w czasach Covid-19

Podczas lotu:

1. Wybierz miejsce przy przejściu

Jak najwięcej się ruszaj i wędruj po pokładzie, a siedząc – opieraj stopy o metalowy podnóżek, co pozwoli Ci się „uziemić”.

2. Nastaw się mentalnie na czas docelowy

Już na początku lotu do miejsca docelowego przestaw zegarki oraz zacznij myśleć i działać według nowego czasu.

3. Nawadniaj się

Powietrze w samolocie jest bardzo suche, dlatego pij dużo wody / wody z cytryną / wody z elektrolitami (idzie to w parze z częstymi wędrówkami po pokładzie), unikaj alkoholu i kofeiny.

4. Pość przez całą podróż

Dzięki temu unikniesz wątpliwej jakości pożywienia w samolocie i pomożesz organizmowi zresetować zegar biologiczny, który uwzględnia także Twoje pory posiłków. Zjedz obfity posiłek przed wylotem oraz solidne białkowo-tłuszczowe śniadanie w nowej strefie czasowej.

5. Izoluj się od hałasu

W samolocie koniecznie używaj zatyczek do uszu lub słuchawek. Możesz poddać się spokojnej muzyce lub wykorzystać czas podróży na słuchanie prowadzonych medytacji.

6. Zadbaj o swoje komórki

Podczas lotu warto suplementować Q10 + PQQ oraz antyoksydanty (np. witaminę C), aby ograniczyć spustoszenie w Twoich mitochondriach.

7. Blokuj „śmieciowe” światło

Okulary blokujące niebieskie światło również zatroszczą się o Twoje mitochondria, pomogą Ci zasnąć w nieprzyjaznych warunkach oraz unormować procesy związane z produkcją melatoniny.

Po przylocie:

1. Chodź boso po trawie / plaży

Uziemianie tuż po przylocie pomoże Ci zresetować zegar biologiczny i zaadaptować się do nowego środowiska.

2. Wystawiaj się na słońce

Po przylocie jak najwięcej czasu spędź na zewnątrz, a słońce w naturalny sposób przestawi Twój rytm dobowy.

3. Ruszaj się

Po godzinach „zapuszkowania” skorzystaj z możliwości ruchu – pójdź na spacer, porozciągaj się lub popływaj.

4. Wykąp się w zimnej wodzie

Skorzystaj z basenu lub weź zimny prysznic – orzeźwi Cię to i pomoże dotrwać do godzin wieczornych.

5. Pójdź na masaż lub akupunkturę

Zabiegi te pomogą Twojemu ciału unormować jego naturalne procesy i obniżyć poziom kortyzolu, czyli “hormonu stresu”.

6. Unikaj alkoholu przez 3 dni po przylocie

Podobnie jak przed wylotem – przez 3 dni po przylocie warto szczególnie przyłożyć się do nawadniania organizmu i regulacji pełnowartościowego snu.

7. Unikaj drzemek w ciągu dnia

Jeśli mimo powyższego korci Cię, aby się zdrzemnąć, bądź twardy/twarda i połóż się najwcześniej o 21 czasu lokalnego. Pomoże Ci to w szybszym zaadaptowaniu się do nowej strefy.

To co? Dokąd się wybierasz? 🙂
I czy masz jakieś inne sprawdzone sposoby na jet lag?


Źródła:

  • Asprey, D., How to avoid jet lag when traveling
  • Kruse, J., The jet lag Rx: human flight biohacking
  • Singh, R., How to beat jet lag with biohacking
  • Troia, B., How to Hack Jet Lag – 5 Biohacking Tips for Air Travel
Tagi: sen, suplementy
Udostępnij
2
Poprzedni post Czego nauczył mnie Marcin Turski? Następny post Prowadzisz? Odłóż telefon
Autor

Katarzyna Kozak-Piskorska

Jako certyfikowany Health Coach, czyli coach zdrowia, kobiet planujących ciążę, w ciąży i w połogu pomogę Ci zadbać o optymalne odżywianie, suplementację i styl życia, tak aby Twoje dziecko cieszyło się zdrowiem metabolicznym przez całe życie.

Skontaktuj się

Może Ci się spodobać

Zdrowie
Jak dbać o zdrowie psychiczne?
08/10/2020
Zdrowie
Jak dbać o mitochondria?
07/10/2021
Zdrowie
7 kroków do długowieczności
09/02/2022
Zdrowie
Czym jest wysoka wrażliwość?
07/05/2021
Zdrowie
Odżywianie nieistotne w ciąży?
19/04/2023
rozmrażanie gospodarki
Motoryzacja, Zdrowie
Jak rozmrozić gospodarkę
16/06/2020
Katarzyna Kozak-Piskorska

Katarzyna Kozak-Piskorska

Jako certyfikowany Health Coach, czyli coach zdrowia, kobiet planujących ciążę, w ciąży i w połogu pomogę Ci zadbać o optymalne odżywianie, suplementację i styl życia, tak aby Twoje dziecko cieszyło się zdrowiem metabolicznym przez całe życie.

Więcej

Produkty

  • Po co Ci produktywność 0,00 zł
  • Healy
  • Sesja Reiki 79,00 zł

Poznajmy się

Więcej o mnie

  • Certyfikaty
  • Media

Najnowsze posty

  • 1
    Odżywianie nieistotne w ciąży?
    19/04/2023
  • 2
    Jak przygotować się do ciąży?
    20/02/2023
  • 3
    Gdzie zaczyna się zdrowie?
    19/10/2022

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z optymalizacją zdrowia i pobierz darmowego e-booka poświęconego produktywności, czyli odzyskiwaniu czasu na rozwój i profilaktykę zdrowia:

Wybrane

swiadomosc
Zdrowie

7 kroków do świadomości

Katarzyna Kozak-Piskorska
07/03/2022
Zdrowie

Jak wyzdrowieć?

Katarzyna Kozak-Piskorska
10/11/2021
Zdrowie

Dlaczego chorujemy?

Katarzyna Kozak-Piskorska
28/10/2021
Zdrowie

Jak rozwijać kobiecość?

Katarzyna Kozak-Piskorska
08/03/2021

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z optymalizacją zdrowia i pobierz darmowego e-booka poświęconego produktywności, czyli odzyskiwaniu czasu na rozwój i profilaktykę zdrowia:

To musi i musiało być takie trudne. Wyjść z mi To musi i musiało być takie trudne. Wyjść z miejsca, w którym nie czuło się zagrażającego życiu głodu, ani ciężaru i nieporadności swojego ciała. Urodzić się w pełni świadomym, lecz nie móc swobodnie się przemieszczać. Urodzić się w pełni genialnym, lecz nie móc swobodnie wypowiadać swoich myśli i potrzeb. Urodzić się doskonałym, lecz w 100% zależnym od innych. Bezgranicznie zaufać i powierzyć swoje przetrwanie oraz swój rozwój opiekunom.

Czy Twoje zaufanie nie zostało zawiedzione? Czy w każdej chwili miałeś dostęp do mleka i piersi swojej mamy? Czy ramiona rodziców w każdej chwili były dla Ciebie otwarte, pełne ciepła i miłości? Czy czuły głos i znajomy zapach zawsze były blisko Ciebie?

Czy nie bałeś się przerażającego uczucia głodu i osamotnienia? Braku kojących uderzeń jedynego znanego Ci serca? Czy nie przeżyłeś chwil rozpaczy i bezsilności, czy nie miałeś złamanego serca? Czy nie doświadczyłeś rany odrzucenia?

Czas mocno utulić tę niedocenioną, opuszczoną część Ciebie, która zawsze zasługiwała na bezgraniczną miłość, bliskość i dostępność. Czas stanąć za sobą i każdego dnia wypełniać siebie i swoje życie tym wszystkim, czego kiedykolwiek Ci odmówiono 💚
_____________________
#ranaodrzucenia #matczynarana #trauma #dziecinstwo #odpowiedzialnosc #wewnetrznedziecko #niemowle #mama #rodzicielstwo #rozwoj #wolnosc #obfitosc #zmiana #rodzina #zdrowie #dobrostan #wellness #wellbeing #health #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #growth #change #family #parenting #reparenting #méxico
„W czasach zmian, świat należy do tych, którz „W czasach zmian, świat należy do tych, którzy się uczą, podczas gdy ci, którzy już się „nauczyli”, okazują się świetnie przygotowanymi do życia w świecie, który już nie istnieje.” – Eric Hoffer

Szkoła to element świata, który szczęśliwie dla mnie już nie istnieje. Pośpiech, stres, ocenianie, udupianie lub - w najlepszym wypadku - upupianie. Porównywanie, umysłu homogenizowanie, tuczenie - jak gęsi - bezużyteczną pamięciową „wiedzą”. Tejże gównowiedzy sprawdzanie, testowanie, na twardym krześle żywiołu usadzanie. Mózgu pranie. Z przypadku, statusu materialnego lub rejonizacji przymusowe socjalizowanie. 

Jeśli przejdziesz te minimum 12 lat tresury, wyjdziesz albo złamany, jak ujeżdżony dziki niegdyś koń (i gotowy być dobrym obywatelem) albo psychicznie pokiereszowany, bo przez ponad dekadę wmawiano Ci, że nie wolno Ci być sobą. Że masz się dostosować, bo nie przejdziesz do następnej klasy i WSTYD będzie dla całej rodziny. Że masz być świetny w każdej dziedzinie, ale lepiej nie w plastyce, bo się nie opłaca. Że masz się nie wyróżniać, bo Cię zdiagnozują. I weźże te nogi z ławki, gówniaro, bo pójdziesz „na dywanik”.

[gest Kozakiewicza]
_____________________
#pierwszydzienszkoly #wolnedzieci #dziecizwolnegowybiegu #wolniludzie #nauka #rozwoj #wolnosc #radosc #zmiana #edukacjadomowa #edukacja #szkola #system #systemoswiaty #rodzina #zdrowie #dobrostan #wellness #wellbeing #health #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #growth #change #family #unschooling #méxico
Myślisz o przeprowadzce do innego kraju? Ta zmian Myślisz o przeprowadzce do innego kraju? Ta zmiana spowoduje, że już nigdy nie przestaniesz się uczyć. Języka, zwyczajów i mentalności. Kultury, tradycji i przyrody. Miejsc, miast i dróg. Cen, produktów i sklepów. Śpiewu innych ptaków, dźwięku innego morza i szumu innych gatunków drzew. Innych zjawisk przyrodniczych (np. trzęsienia ziemi i huragany), innych pór roku i innych smaków warzyw i owoców. Innej biurokracji, innych gatunków i innych rozmiarów pajęczaków… 🦂 (tutaj też sporo nauki dla układu nerwowego)

Jakiego tematu byśmy się nie podjęli w Meksyku, wciąż uczymy się tutejszych realiów, tutejszej komunikacji i tutejszego pojęcia czasu, bardzo odległego od tego, co znamy z Europy. Wciąż uczymy się charakterystyki kolejnych branż, jak choćby architektura i budownictwo. My nie z tych, co na długo zalegną pod palmą z wodą kokosową. Po godzinie zaczynamy się wiercić i zastanawiamy się, jakiego wyzwania by tu się teraz podjąć. Ich lista jest już dość długa, a więc i nauki przed nami sporo 🤓

Czy jest łatwo? Nie! Jest w ***j trudno. Czy jest warto? Tak! Jest w ***j warto! Pomimo chwil zwątpienia, bezsilności czy strachu, bilans jest zawsze dodatni, bo nic nie daje takiej ekscytacji, jak zmiana, radości, jak realizacja marzeń i satysfakcji, jak praktyka swojej sprawczości. My podejmujemy wyzwanie. A Ty? Jakie podejmujesz wyzwanie? 💚
_____________________
#meksyk #doprzodu #nauka #wyzwanie #wyzwania #rozwoj #ryzyko #zmiana #marzenia #radosc #ekscytacja #satysfakcja #sprawczosc #zyciemarzen #rodzina #zdrowie #dobrostan #wellness #wellbeing #health #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #growth #change #challenge #family #méxico
Rodzimy się i wszystkiego się uczymy. Uczymy się po swojemu patrzeć na świat. Uczymy się rozszyfrowywać stany emocjonalne opiekunów. Uczymy się komunikować. Uczymy się przemieszczać. Robimy odważne, często ryzykowne, eksperymenty. Upadamy i podnosimy się. Popełniamy błędy i wyciągamy wnioski.

Potem przychodzi czas, że uczymy się pisać, liczyć, władać językami „obcymi”. Uczymy się relacji rówieśniczych. Tutaj tolerancja na błędy zmniejsza się wraz z upływającym czasem. Coraz rzadziej ktokolwiek wspiera nas w tym, aby pozbierać się po upadku. Coraz mniej zachęca się nas do podejmowania odważnych działań.

Wtedy w tle coraz częściej szemrze słowo „normalny”. A może tak zachowywałbyś się normalnie? A może tak zająłbyś się czymś normalnym? A może tak poszedłbyś na normalny kierunek studiów? A może tak poszedłbyś do normalnej pracy? A może tak przeżyłbyś swe życie normalnie? A może tak sprawdzimy, czy nie dostaniesz żadnej diagnozy - etykietki usprawiedliwiającej Twoją rażącą odmienność?

I potem raptem przychodzi taki dzień, który ma być skopiowany i wklejony aż do progu wieku emerytalnego. Wtedy już nie ma miejsca na odważne eksperymenty, tolerancji na nieoczywiste decyzje czy chwilowe upadki. Teraz to już bądź normalny. Zapomnij o marzeniach, bo już nie jesteś dzieckiem. Zapomnij o nauce i eksperymentach. Zapomnij o podejmowaniu ryzyka, bo jeszcze życie przegrasz.

No dobrze. Ale co, jeśli jednak wygrasz? 🫣
_____________________
#natura #rozwoj #nauka #ryzyko #zmiana #marzenia #zyciemarzen #mama #niemowle #rodzina #zdrowie #dobrostan #wellness #wellbeing #health #reconnect #awakening #humanityrising #bethechange #growth #méxico #risk #change #bigdreams #thinkbig

Coach Zdrowia

Certyfikowany Health Coach, czyli coach zdrowia, kobiet planujących ciążę, w ciąży i w połogu. Mama trójki dzieci urodzonych siłami natury. Współtwórczyni Casa Polen - zdrowych apartamentów na meksykańskim wybrzeżu Pacyfiku.

Ostatnie

  • 1
    Odżywianie nieistotne w ciąży?
    19/04/2023
  • 2
    Jak przygotować się do ciąży?
    20/02/2023
  • 3
    Gdzie zaczyna się zdrowie?
    19/10/2022

Zdrowie

Odżywianie nieistotne w ciąży?
19/04/2023
Jak przygotować się do ciąży?
20/02/2023
Gdzie zaczyna się zdrowie?
19/10/2022
Coachella
  • Email
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Polityka prywatności
  • Regulamin sklepu

Copyright © 2020 Coachella. All rights reserved.

Coachella

Poznajmy się

Tagi

ciąża dzieci długowieczność kobiecość koherencja mindfulness odporność odżywianie sen suplementy umysł wdzięczność

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zamknij tę stronę.

Powered by  Zgodności ciasteczek z RODO
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

Ściśle niezbędne ciasteczka

Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.

Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.

Polityka prywatności

Więcej informacji: Polityka prywatności